Alternatywne sposoby pozyskiwania energii cieplnej na potrzeby domowe stały się ostatnio bardzo popularne. Z jednej strony użytkownicy chcą zaoszczędzić pieniądze przeznaczane na ogrzewanie. Z drugiej kieruje nimi troska o środowisko naturalne. Jednym ze sposobów wykorzystania tak zwanej „zielonej energii” są kolektory słoneczne. Czy warto zamontować je na swoim dachu? Oto, co warto wiedzieć.

Kolektory słoneczne działają na zasadzie zamiany energii słonecznej w energię cieplną, która może być kumulowana. Kolektory dzielą się na płaskie lub próżniowo-rurowe. W drugim typie kolektorów słońce podgrzewa ciecz znajdującą się w rurkach, może być to glikol lub zwykła woda.

Rodzaje i zastosowanie kolektorów słonecznych

Główny podział kolektorów dotyczy ich kształtu i rodzaju substancji, która jest podgrzewana przez energię słoneczną. Dzielimy je na płaskie, próżniowo-rurowe i skupiające. W płaskich może znajdować się ciecz lub gaz, w rurowych i skupiających prawie zawsze stosowana jest tylko ciecz.

Kolektory są w stanie dostarczyć do 60% ciepłej wody użytkowej dla domu w ciągu roku. Ich konstrukcja jest cały czas ulepszana, tak by zwiększyć wydajność i sprawić, by mogły być używane także w zimie i podczas pochmurnych dni.

Przeważnie tych urządzeń używa się do:

  • podgrzewania wody użytkowej
  • podgrzewania wody basenowej
  • wspomagania centralnego ogrzewania
  • chłodzenia budynków

Zalety stosowania kolektorów słonecznych

Taki sposób ogrzewania jest coraz częściej wybierany przez użytkowników. Co na to wpływa? Według pracownika firmy MiM Zbiorniki ze Szczecina ma na to wpływ głównie chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Ceny węgla i gazu wciąż rosną, natomiast energia słoneczna jest pobierana całkowicie bezpłatnie. Użytkownik ponosi koszt instalacji, następnie kolektory słoneczne dostarczają energię cieplną bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co więcej, w wielu miejscowościach wymiana tradycyjnego ogrzewania na ekologiczne jest dofinansowana z budżetu samorządów lokalnych.

Druga kwestią jest ekologia. Jest to temat bardzo na czasie, dlatego sporo osób uświadamia sobie jak duże zagrożenie niesie dla środowiska spalania węgla czy oleju opałowego. Użytkownicy, którym leży na sercu czyste powietrze, wybierają alternatywne sposoby ogrzewania domu wykorzystujące tak zwaną „zieloną energię”, czyli pozyskaną w sposób nieinwazyjny dla środowiska.

Jest wielu sceptyków takiego rodzaju ogrzewania, lecz warto zauważyć, że nowoczesne kolektory są coraz lepiej dostosowywane do warunków panujących w Europie północnej i środkowej i pozwalają na coraz efektywniejsze wykorzystanie energii słonecznej, także w okresach roku, w których nie jest jej zbyt dużo.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...