Na działce mieszkaniowej, na której wybudowaliśmy już dom, możemy także postawić garaż. Zabezpieczy on nasz samochód przed szkodliwym wpływem m.in. deszczu, śniegu, mrozu i palącego słońca. Garaż można wznieść w wielu różnych technologiach budowlanych, a najszybciej powstanie on z gotowych elementów metalowych czy blaszanych. Trzeba jedynie dla osadzenia niemalże gotowego garażu, przygotować we właściwy sposób podłoże. Jak tego dokonać?

Podłoże pod garaż

Eksperci z serwisu CGT, firmy produkującej i projektującej konstrukcje stalowe, podkreślają, że podłoże pod garaż powinno być idealnie wyrównane i wypoziomowane, a najlepiej wykonać do tego celu wylewkę betonową o wymiarach większych o około 20 cm z każdej strony od rozmiarów garażu. Jeśli więc typowy garaż ma wymiary 3 metry na 5 metrów, to podłoże przeznaczone na jego posadowienie na naszej działce powinno być wyrównane na powierzchni 3,2 metra na 5,2 metra.

Bez wylewki

Nie wszędzie będzie możliwość wykonania wylewki, która najlepiej nadaje się na umieszczenie garażu. W przypadku, gdy wylewka jest niemożliwa do realizacji, zaleca się wykonanie samych narożników w taki sposób, aby po montażu można było w najprostszy sposób zamocować garaż do podłoża. Najlepiej w tej roli sprawdzą się, według specjalistów CGT, słupki lub bloczki betonowe.

Gdzie umieścić garaż?

Jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac ziemnych, inwestor powinien wyznaczyć dokładnie miejsce, w którym będzie ustawiony docelowo garaż. Lokalizację konstrukcji najłatwiej wytyczyć przy użyciu czterech tyczek i linki. Ułatwi nam to dokładne zmierzenie przekątnej garażu i przygotowania podłoża do jego osadzenia.

Montaż garażu

Gotowe konstrukcje blaszanych garaży nie wymagają wyprowadzania z wylewki betonowej lub słupków w narożnikach, żadnych blach, prętów i śrub. W zupełnie inny sposób można solidnie dokonać kotwienia garażu. Najprościej i najszybciej można przeprowadzić ten etap inwestycji wykorzystując metalowe dyble rozporowe, dla których kotwa trzpieniowa ma wymiary 10×100 mm. Następnie wiercimy dziury w betonie przy użyciu wiertła do takiego podłoża i solidnej wiertarki oraz przykręcamy garaż do betonu dyblami.

Od chwili wykonania wylewki betonowej przy przygotowywaniu podłoża na potrzeby własnego garażu blaszanego, należy odczekać około 14 dni, zanim wywiercimy w niej dziury. Osiągnie wówczas pożądaną, pełną twardość i będzie gotowa do tej operacji. Sprawdź blaszane garaże na CGT.

No votes yet.
Please wait...