Czym wyróżniają się rolety okienne?

Rolety okienne to doskonała alternatywa dla firan i innych tkanin wieszanych w oknie, ale większość z nas nadal łączy oba sposoby przesłaniania okien. Nie jest to potrzebne, bowiem rolety samodzielnie spełniają swoje funkcje, a wybrane modele przewyższają swoimi możliwościami klasyczne materiały. Dostępne na rynku rolety okienne różnią się wzorami, sposobem montażu, grubością i rodzajem materiału oraz ceną. Te najprostsze wykonane są z lekkiego i cienkiego papieru, są tanie, ale niezbyt trwałe i nie przesłaniają promieni słonecznych tak skutecznie jak rolety z tkaniny. Istotne znaczenie ma także kolor, bowiem rolety w ciemnym zabarwieniu przepuszczają znacznie mniej światła do środka mieszkania. Rolety można montować na różne sposoby, a do najpopularniejszych należą te mocowane na ościeżnicy okiennej lub ścianie.

Jaki rodzaj rolet okiennych wybrać?

Do wyboru mamy kilka typów rolet na okna. Ze względu na funkcjonalność, wygodę użytkowania i prostotę najchętniej wybierane są rolety ekranowe. Klasyczna roleta ekranowa składa się ze zwiniętego na rolce pasa materiału, natomiast te nieco droższe posiadają dodatkowo kasety. Istotne znaczenie ma rodzaj tkaniny, zwykle to poliester, tworzywo sztuczne lub włókno szklane. Wysokiej jakości materiał nie odbarwia się pod wpływem promieni UV i odporny jest na uszkodzenia mechaniczne.

Inny rodzaj stanowią rolety rzymskie, które nie posiadają rolki, a materiał zwija się fałdami ku górze. Cała struktura opiera się na poruszaniu sznurkami odpowiednio przeplecionymi przez tkaninę. Rolety rzymskie wykonane są z tkaniny, takie z papieru się nie sprawdzają. Na indywidualne zamówienie rolety rzymskie zostaną wykonane z wybranego wzoru materiału. To dość kosztowne rozwiązanie, ale idealnie sprawdza się, gdy chcemy dobrze skomponować wystrój całego wnętrza.

Trzeci rodzaj to rolety austriackie, które do złudzenia przypominają rzymskie. Zbudowane są z pasa tkaniny zwijanego za pomocą sznurków. Również nie posiadają rolki. Nieco inaczej działają rolety plisowane. W ich przypadku materiał nie zwija się ku górze, a złożone jak harmonijka pasy rozwijają się na całej długości systemu montażowego. Spotykane są najczęściej w miejscach publicznych, przychodniach czy szkołach. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku dużych i wysokich okien.

Funkcja dzień/noc – czy warto za nią zapłacić więcej?

Wybrane modele rolet okiennych posiadają dodatkowo funkcję dzień – noc, co oznacza, że można swobodnie kontrolować przepływ promieni słonecznych do wnętrza mieszkania. Poziome pasy materiały, z których składa się roleta pozwalają przepuszczać światło bądź całkowicie je zasłonić. To coś w rodzaju alternatywy dla dawnych aluminiowych żaluzji. Funkcja dzień/noc przyda się zwłaszcza, gdy całkowicie rezygnujemy z firan i zasłon. To dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad ilością wpadającego do wnętrza naturalnego światła.

No votes yet.
Please wait...