Na liście wiosennych porządków nie możemy pominąć balkonu, jeśli takowy posiadamy. Trzeba przede wszystkim zaplanować czy i jakie kwiaty będą zdobić balkon, wyciągnąć lub zakupić meble balkonowe oraz pomyśleć o ewentualnych dodatkach – kratkach, wiatach, lampionach. Jeśli chodzi o prace porządkowe, warto oczywiście porządnie umyć balkon – płytki i szybę.

Po pierwsze – jak odgrodzić się od sąsiadów?

Naszą kluczową zmianą w tym roku jest zainstalowanie kratki, która docelowo ma być pokryta pnączem, dzięki czemu schowamy się nieco przed sąsiadem. Niestety w naszych blokach balkony znajdują się w bardzo małej odległości, praktycznie na wyciągnięcie ręki. Dlatego też kupiliśmy kratkę balkonową w Leroy Merlin (akurat była w promocji:). Zaimpregnowaliśmy ją Vidaronem. Do balkonu przymocowaliśmy ją opaskami zaciskowymi.

Po drugie –  kwiaty dobrane w zależności od usytuowania balkonu

Mamy już pewne doświadczenia z pielęgnacją kwiatów z poprzedniego roku. Niestety nasz balkon nie jest idealnym miejscem na hodowlę kwiatów. Jest bowiem skierowany na południe, czyli praktycznie przez cały dzień pada tam słońce. Wiele kwiatów niestety tego nie przeżyło, nawet mimo częstego podlewania. Najodporniejsze okazały się jednak pelargonie. Co prawda w zeszłym roku mieliśmy inny rodzaj (tę drobniutką), ale i tak w każdym sklepie ogrodniczym wszyscy wskazują właśnie te kwiaty. Dla mnie ich wadą jest gubienie płatków, które po deszczu przyklejają się do płytek i pozostawiają intensywne ślady – na szczęście do zmycia.

pelargonie półzwisające

W tym roku zdecydowaliśmy się tylko na jedną doniczkę – przekładaną przez balustradę z 4 pelargoniami półzwisającymi. Dodatkowo kupiliśmy 2 pnącza – powojnik mandżurski (Clematis mandschurica), które mają pokryć kratkę.  Białe drobniutkie kwiatki podobno bardzo intensywnie pachną właśnie w bardzo nasłonecznionych stanowiskach.

powojnik mandżurski

Dodatkowo skusiliśmy się na wiszącą truskawkę. Testowo – zobaczymy czy zniesie te piekielne upały:) Póki co wisi sobie na kratce i ma już pierwsze zielone owoce:).

truskawka wisząca

truskawka w doniczce na balkonie

Po trzecie meble

Meble kupiliśmy rok temu, dlatego ten punkt był najprostszy. Wystarczyło wyciągnąć je z pojemnika pod łóżkiem i umyć.

meble drewniane na balkonie

Meble są bardzo ważne, bo gdzie lepiej będzie smakowała niedzielna kawka:)

kawka na balkonie

A Wy już urządziliście swój balkon?

No votes yet.
Please wait...