Domowa biblioteczka to mebel przeznaczony nie tylko dla inteligentów i naukowców. Wbrew pozorom nie musi służyć tylko jako miejsce do przechowywania książek, ale również dla innych elementów wyposażenia. Niektóre modele biblioteczek zaprojektowane są tak, że zajmują nawet całą ścianę i są w stanie pomieścić wszystkie akcesoria codziennego użytku. W poniższym artykule podpowiadamy jak wybrać odpowiedni regał i jakimi kryteriami się kierować.

Regał na książki – jak wybrać?

Wybierając praktyczny regał na książki, należy zwracać uwagę przede wszystkim na jego front, aby był w podobnym odcieniu co ściana znajdująca się za nim. Dzięki temu niejako wtopi się w tło. Jest to idealna propozycja dla tych, którzy w swoim domu mają mnóstwo książek, a nie chcą, by regał wyglądał przez nie masywnie i nie przytłaczał. Są też tacy, którzy właśnie ten rodzaj mebla chcą wyeksponować tak, by rzucał się w oczy od razu po wejściu do pokoju. Regały na książki wybierzesz na https://www.meblobranie.pl/regaly, tam znajdziesz szeroką ofertą mebli wysokiej jakości, które z łatwością dopasujesz do swojego wnętrza. Niewątpliwie idealnym miejscem do umieszczenia domowej biblioteczki jest salon, gdyż to przeważnie tutaj panuje więcej przestrzeni i daje szerokie pole do popisu. Na półkach obok książek można postawić ozdobne figurki, kwiaty, płyty DVD czy zdjęcia w ramkach. Niektóre modele regałów wyposażone są dodatkowo w stojak na wino.

W przypadku mniejszych przestrzeni możesz zdecydować się na regał i półki, które można „wtopić” w ścianki działowe z płyty kartonowo – gipsowej. Regał nie musi być drewniany, ale wykonany z aluminium, stali, tworzywa sztucznego, a nawet szkła. Jeżeli ma on służyć do pomieszczenia również innych rzeczy jak dokumenty, możesz postawić na taki, wyposażony dodatkowo w zamykane półki, gdzie możesz chować różne drobiazgi lub to, co niekoniecznie chcesz eksponować.

Nie bój się stawiać na oryginalność. Mebel będzie sprawiał wrażenie lekkiego, jeśli postawisz na wnękę z lustrem lub pomalujesz półki na różne kolory. Możesz również zastosować grę kolorów i poustawiać te same książki obok siebie. Co prawda nie będą z pewnością ułożone tematycznie, ale na pewno będzie to sprawiać ciekawy efekt.

Jakie rodzaje regałów?

Wybierając odpowiedni regał, najpierw zastanów się, jaką ma pełnić funkcję. Od tego bowiem uzależniona jest jego konstrukcja oraz obudowa. Rynek ma naprawdę wiele do zaoferowania. Doskonale sprawdza się i prezentuje regał na kółkach, dzięki czemu możesz swobodnie zmieniać jego lokalizację. Jeśli chcesz zagospodarować jedną ścianę, wybierz regał wiszący, stanowiący ciekawą alternatywę dla zwykłych półek i będzie nowoczesną formą ozdoby. Do niewielkich, ciasnych i wymagających przestrzeni dobrym rozwiązaniem będzie regał narożny, wąski lub w formie słupka.

Największą popularnością i uznaniem cieszą się regały półkowe przypominające surowe regały w magazynach czy sklepach jednak to tak naprawdę powrót do stylistyki lat 50 i 60. Bardzo łatwo jest je „rozweselić”. Wystarczy postawić zielone rośliny, ramki na zdjęcia czy kolorowe lampiony, aby nadać zupełnie innego charakteru.

Nie mniejszym uznaniem zostały obdarzone regały modułowe które, jak sama nazwa wskazuje, stanowią połączenie kilku modułów, brył czy geometrycznych figur. Obok nich plasują się również regały drabinowe stworzone dla wnętrz w stylu rustykalnym i skandynawskim, a zamiast szczebelek posiadają półki. Im bliżej podłogi tym są głębsze.

No votes yet.
Please wait...