Podstawowymi zasadami, jakimi powinniśmy się kierować, urządzając mieszkanie w stylu nowoczesnym, są minimalizm oraz funkcjonalność wyposażenia. Dotyczy to również salonu, w którym należy unikać zbędnych dodatków, nadmiaru bodźców i niepotrzebnych drobiazgów. Zobacz, jak urządzić pokój dzienny tak, aby był zgodny z zasadą minimalizmu i jednocześnie przyjemny.

Minimalizm – o co tu chodzi?

Wnętrza nowoczesne mają bardzo wielu zwolenników. Kuszą przede wszystkim prostotą form, naturalnością, nieprzeładowaniem. Pozwalają doskonale odpocząć po powrocie z pracy czy zakupów, gdzie bez przerwy atakowani jesteśmy rozmaitymi bodźcami. Minimalizm w aranżacji wnętrz oznacza ukrycie niepotrzebnych rzeczy, tak aby nie zakłócały ładu panującego w pomieszczeniu. Dzięki temu wnętrze nabiera przestrzenności, wydaje się większe, bardziej uporządkowane, a także – przy okazji – lepiej zaplanowane.

1-salon-w-nowoczesnym-stylu-3-domifikacje

Czy nowoczesny salon może być przytulny?

Niekiedy wzbraniamy się przez wprowadzeniem nowoczesnego, minimalistycznego stylu w salonie, ponieważ uchodzi on za zimny, mało przytulny czy oficjalny. Tymczasem wcale nie musi on tak wyglądać. Wystarczy sięgnąć po jeden z elementów, które ocieplą wygląd wnętrza – może być to na przykład drewniana podłoga o ciepłym odcieniu. Miękki, puchaty dywan przed kanapą także ożywi salon minimalistyczny.

Elegancki kominek lub biokominek wprowadzi niepowtarzalną, ciepłą atmosferę; taki pojedynczy element pozwoli stworzyć odpowiednią atmosferę w pomieszczeniu, nie powodując jednak wrażenia chaosu.

Zalety stylu minimalistycznego

Do zalet stylu minimalistycznego należy przede wszystkim fakt, że działa on uspokajająco na mieszkańców. Dzięki niewielkiej ilości przedmiotów we wnętrzu łatwiej jest skupić myśli; minimalizm sprzyja także odpoczynkowi. Nowoczesne aranżacje są niezwykle efektowne wizualnie. Prezentują się znacznie lepiej niż pełne bibelotów, zagracone wnętrza, jakie każdy z nas pamięta sprzed lat. Kolejną zaletą stylu minimalistycznego jest łatwość utrzymania porządku.

Brak dekoracyjnych drobiazgów na półkach oznacza brak konieczności regularnego ich wycierania z kurzu. Pojedyncze zdobnicze detale – ulubiony obraz, rzeźba przywieziona z podróży – wymagają znacznie mniejszego nakładu pracy podczas sprzątania niż sterty figurek czy innych drobiazgów. Co więcej, pojedyncze, wyraziste, dobrze wyeksponowane we wnętrzu minimalistycznym dekoracje bardziej przyciągają uwagę i wywierają większe wrażenie.

minimalizm w salonie

Praktyczne wskazówki aranżacyjne

Kluczem do sukcesu podczas urządzania minimalistycznego salonu jest ukrycie przed naszym wzrokiem niepotrzebnych rzeczy. W tym celu konieczne jest przygotowanie miejsca, w którym możemy je trzymać. Przydatne będą różnego rodzaju systemy do przechowywania, opracowane przez producentów szaf.

Aby uzyskać wrażenie przestrzenności, warto odsłonić podłogę. Nie powinny stać na niej pudełka, kartony, kosze. Wybierając kolorystykę, warto kierować się zasadą nie dostarczania zbyt wielu bodźców naraz. Zdecydujmy się zatem na subtelne połączenia, a jeśli zależy nam na intensywnym kolorze lub wyrazistym wzorze – pokryjmy nim tylko jedną ze ścian.

Minimalistyczny salon to doskonały pomysł dla tych, którym zależy na stworzeniu przyjaznego wnętrza, sprzyjającego odpoczynkowi. Wbrew pozorom nie musi być on chłodny i mało przytulny!

No votes yet.
Please wait...