Cięcie plexi – czy da się samemu?

Plexi to naprawdę świetny materiał, który pod wieloma względami staje się lepszą, bezpieczniejszą i ekonomiczniejszą alternatywą dla wielu innych, wykorzystywanych, czy to w reklamie, czy to budownictwie. Przede wszystkim tam gdzie tylko można, warto zastąpić nią szkło. W niektórych warunkach ma nad nim dużą przewagę.

Na przykład jako zadaszenie tarasów, które mają być przezroczyste, plexi w przypadku upadku na nią ciężkiego przedmiotu nie zbije się na niebezpieczne odłamki jak szklane tafle. Odpowiednie gięcie, klejenie i cięcie plexi może zagwarantować nam bardzo precyzyjne, małe gabloty i podstawki, które będą gustowne, ale też o wiele lżejsze niż te wykonane ze szkła.

Cięcie plexi a jej właściwości

Nazw jest naprawdę wiele: plexi, szkło akrylowe, plexiglas albo profesjonalnie polimetakrylan metylu. Wszystkie one oznaczają tworzywo sztuczne, które na pierwszy rzut oka przypomina szkło.

Na początek należy zdać sobie sprawę z tego, jakie właściwości ma pleksi. Przede wszystkim jest lekka, może być przejrzysta i posiadać wiele różnych barw co daje jej palmę pierwszeństwa przed szkłem. Jest od niego także bardziej elastyczna. Trudno o jej zbicie, ale może ulec pęknięciu, a nawet złamaniu w przypadku uderzenia z dużą siłą. W porównaniu do szkła hartowanego używanego przy balustradach czy oszklonych balkonach i tarasach zdecydowanie jest o wiele mniej wytrzymała.

Ponadto wyróżniamy dwa rodzaje pleksi: ekstrudowaną i wylewaną. Pierwszy rodzaj to pleksi powstała na skutek podgrzania, a następnie wałkowania granulatu. Jest to tańszy rodzaj płyt, ale raczej używany do mniejszych projektów. Nie jest on tak wytrzymały na różnego rodzaju naprężenia. Nie robi się więc z niego płaszczyzn, na które mogą działać różnego rodzaju siły, nawet, takie jak napór wody w akwarium. Cięcie plexi ekstrudowanej nie różni się jednak od cięcia tej wylewanej.

PRZECZYTAJ  Zabudowa balkonu – nowoczesny design i funkcjonalność

I przechodząc do wylewanej… Jest ona tworzona przez wylewanie płynnego polimeru do formy. Ten rodzaj plexi już znacznie lepiej reaguje na różnego rodzaju naciski i naprężenia. Ponadto takie wykonanie daje możliwości szerokiej gamy kolorów.

Cięcie plexi – w domu, czy u specjalistów

Samo cięcie plexi, dopóki jest to płyta 2-4 mm może być wykonane w domu, ale nie daje to gwarancji braku uszkodzeń. Można ją ciąć na gorąco, za pomocą rozgrzanego noża czy drutu. Czasami tnie się ją także wyrzynarką, jednak trzeba mieć wiele cierpliwości i odpowiednie brzeszczoty, które nie będą zahaczać zębami o jej strukturę. Chcąc posiadać idealnie wyciętą plexi, szczególnie o większej grubości, oddanie tego w ręce specjalistów to jedna z najlepszych opcji.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *