Nadaje wyjątkowy klimat, oferuje większą przestrzeń użytkową i poprawia funkcjonalność domu. Antresola to interesująca konstrukcja, która idealnie dopasowuje się do stylu wnętrza, nadając mu jednocześnie oryginalności i nowoczesności. Co trzeba wiedzieć przed jej zamontowaniem?
Czy salon z antresolą to dobre rozwiązanie?
Antresola jest dodatkową przestrzenią w domu lub mieszkaniu – swego rodzaju półpiętrem, które nie stanowi jednocześnie oddzielnej kondygnacji. Rzadko kiedy antresolę zamyka się ściankami, najczęściej do odgrodzenia i zabezpieczenia tej przestrzeni stosuje się specjalne przegrody lub balustrady.
Antresola sprawdza się szczególnie w wyższych pomieszczeniach z niewielkim metrażem. Początkowo pojawiała się tylko w mieszkaniach loftowych lub kamienicach. Obecnie antresole coraz częściej spotyka się także w domach jednorodzinnych. Pozwalają uzyskać dodatkowe metry do zagospodarowania, bez znacznego ingerowania w konstrukcję i bryłę domu.
Projekty z antresolą – na co zwrócić uwagę?
Projekty domów z antresolą to wysoka wygoda i wspaniały design. Należy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych wymogów technicznych, bezpieczeństwa i funkcjonalności:
• Konstrukcja. Projekt domu z antresolą powinien uwzględniać uzgodnienia zawarte w prawie budowlanym. Powierzchnia antresoli powinna być mniejsza od powierzchni pokoju, z którego została wydzielona i nie może naruszać konstrukcji nośnej budynku. Najczęściej stosuje się żelbet, konstrukcję drewnianą lub konstrukcję stalową.
• Wysokość. Ten parametr jest ściśle związany z przeznaczeniem antresoli. W przypadku, gdy antresola ma być dodatkowym pokojem, należy przewidzieć na nią co najmniej 200-220 cm wysokości. Jeśli ma być ona wyłącznie miejscem do spania, można zastosować mniejszą wysokość.
• Schody. Planując wejście na antresolę trzeba zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. W miarę możliwości warto więc zainstalować poręcz i dopilnować prawidłowych proporcji, nachylenia i wysokości stopni. Przy bardzo małych przestrzeniach, gdzie liczy się każdy skrawek powierzchni, stosuje się też schody składane.
• Wentylacja. Jest konieczna do odprowadzania nadmiaru ciepłego powietrza zbierającego się w górnej części pomieszczenia. Najprostszym rozwiązaniem jest kratka wentylacyjna, ale można też zdecydować się na wentylację mechaniczną.
Jak zaaranżować antresolę w domu?
Projekty domów z antresolą przewidują opcję wybudowania antresoli w wysokich pomieszczeniach (co najmniej 4 metry) lub na poddaszu użytkowym. Wybór konkretnego wariantu zależy od indywidualnych potrzeb mieszkańców oraz od wizji związanej z wyglądem i funkcjonalnością domu.
Antresola najczęściej pojawia się w salonie, co wynika z potrzeby stworzenia dodatkowej przestrzeni rekreacyjnej, biblioteczki, biura, czy strefy zabaw dla dzieci. Antresola nad salonem jest też często adaptowana na sypialnię. Takie rozwiązanie jest wysoko praktyczne – zwłaszcza w sytuacjach, kiedy właściciele małego domu chcą oddzielić część prywatną od strefy ogólnodostępnej.
Wady i zalety domu z antresolą
Antresola w domu zapewnia dodatkową przestrzeń, którą można spożytkować w dowolny sposób. Nawet mały dom powiększy się optycznie i nabierze lepszych proporcji wraz z pojawieniem się antresoli. Jest to też ciekawy i efektowny element urozmaicający wnętrze.
Z drugiej strony, domy z antresolą to także trudne dylematy. Jednym z nich jest choćby kwestia ogrzewania – należy zwrócić uwagę na to, że w górnej części pomieszczenia temperatura jest zawsze wyższa niż na dole. Zachowanie odpowiedniej równowagi termicznej stanowi więc niemałe wyzwanie, do którego trzeba się odpowiednio wcześnie przygotować.
Kolejnym utrudnieniem może być dobre oświetlenie salonu i dodatkowego półpiętra. W tym przypadku warto rozważyć oświetlenie punktowe i zastosować mocniejsze źródło światła. Decydując się antresolę trzeba więc zadbać o prawidłowe oświetlenie już na etapie projektowania domu. Inaczej słabo oświetlone pomieszczenie może okazać się źródłem frustracji i uniemożliwi pełne wykorzystanie potencjału antresoli.