Odpowiednio dobrany materac poprawi komfort snu i sprawi, że wypoczynek senny stanie się bardziej efektywny. Komfort w nocy przekłada się natomiast na dobre samopoczucie następnego dnia. Jak wybrać materac spełniający Twoje potrzeby?

Materac lepszy niż kanapa

Choć wiele osób na co dzień śpi na rozkładanych kanapach lub wersalkach, to jednak przewaga materaca nad takim rozwiązaniem jest widoczna. Materac to produkt stworzony po to, by zapewnić odpowiednią jakość snu. Materac jest kreowany w taki sposób, by uczynić najbardziej komfortowy wypoczynek w pozycji leżącej.

Inaczej jest z wersalką czy też sofą. Ich głównym celem jest zapewnienie komfortowej pozycji siedzącej w trakcie popołudniowego relaksu czy też przyjmowania gości. Taki mebel powinien ładnie się prezentować, mieć wygodne siedzenie, ale niekoniecznie jest przystosowany do zdrowej pozycji w czasie snu.

Jak twardy materac wybrać?

Warto pamiętać o tym, że nieodpowiednio dobrany materac może powodować bóle pleców, a nawet rozwój problemów z nimi związanych. Czas spędzony w łóżku to 1/3 doby, dlatego też zadbaj o to, by był jak najbardziej komfortowy.

Twardość łóżka należy dopasować do wagi użytkownika oraz jego preferencji. Parametr ten oznaczany jest literką H oraz cyferkami od 1 do 4. H1 to materac miękki, odpowiedni dla osób ważących do 60 kg lub dzieci, H2 jest średnio twardy i będzie pasował dla osób ważących od 50 do 80 kg, natomiast H3 pasuje osobom ważącym od 80 do 100 kg lub lżejszym. Najtwardszym rodzajem materaca jest H4 i przypadnie do gustu tym, którzy ważą ponad 100 kg.

Warto pamiętać, że poza wskazówkami dotyczącymi masy ciała istotny jest także nacisk miejscowy oraz własne preferencje. Osoby ważące 100 kg i mierzące 160 centymetrów będą wywierały inny nacisk niż ktoś o tej samej masie i wzroście 200 cm. Ważne są także własne preferencje dotyczące twardości materaca i należy je również brać pod uwagę podczas zakupu.

Materac piankowy, lateksowy, a może sprężynowy?

Wybierając dla siebie najlepszy materac, spotkasz się z różnymi ich rodzajami. Odpowiedni materac znajdziesz na stronie: http://furniro.pl/. Na jaki rodzaj najlepiej się jednak zdecydować?

Materac piankowy zgodnie z nazwą zbudowany jest z pianki. Nowoczesne materace tego typu posiadają piankę termo- oraz wysokoelastyczną. Pianka termoelastyczna odwzorowuje kształt ciała na podstawie temperatury i w ten sposób dopasowuje się do niego. Pianka wysokoelastyczna z kolei jest bardzo gęsta i plastyczna i zapewnia podparcie całego ciała.

Materac lateksowy składa się z lateksu oraz naturalnego mleczka kauczukowego. Materac tego typu ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla alergików. Duża ilość otworów znajdujących się w materacu lateksowym zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, co poprawia higienę snu.

Materace sprężynowe są znane od dawna, ale w ostatnich latach przeszły niemałą rewolucję. Wcześniej znane materace bonellowe są wypierane przez nowocześniejsze materace kieszeniowe. W tego typu materacu sprężyny są oddzielone kieszeniami, dzięki czemu każda z nich pracuje osobno. Materac kieszeniowy jest trwalszy i lepiej dopasowuje się do ciała użytkownika.

No votes yet.
Please wait...