Czego „nie lubią” meble ze skóry?

Meble skórzane to klasyka, która nie wychodzi z mody. To niezwykle eleganckie i solidne wyposażenie każdego salonu czy gabinetu. Najczęściej produkowane są ze skóry bydlęcej i cielęcej, która stanowi jeden z najtrwalszych materiałów obiciowych. Aby meble skórzane służyły nam przez lata, warto wiedzieć czego nie robić, aby ich nie zniszczyć. Czego nie lubią meble ze skóry?

Chemia, wysokie temperatury i suche powietrze

Ponieważ skóra jest naturalnym materiałem, jest przez to niezwykle delikatna i należy ją czyścić odpowiednimi środkami. Niedopuszczalne są wszelkie preparaty z alkoholem, rozpuszczalnikiem, spirytusem czy lakierem, ponieważ pogarszają one stan mebli. Do czyszczenia mebli skórzanych nie powinniśmy też stosować acetonu i innych środków, które nie są do tego przeznaczone. Chemiczne preparaty pozbawiają meble ochronnej warstwy, pojawiają się na nich odbarwienia i pęknięcia.

Suche powietrze i wysokie temperatury

Meble skórzane nie mogą znajdować się wokół grzejników i być eksponowane na szkodliwe działanie promieni słonecznych, tak więc nie można wystawiać ich na zewnątrz w upalne lato. Nie powinniśmy również stawiać na meblach rozgrzanych przedmiotów, na przykład prostownicy do włosów. Jeśli powietrze w domu lub biurze nie jest odpowiednio nawilżone, to również będzie to miało odbicie na skórzanych meblach, które zaczną pękać i nie będą wyglądać tak, jakbyśmy tego chcieli. Wysuszona skóra staje się matowa, krucha i podatna na uszkodzenia.

Nadmiar wody i nieprzeznaczone do mebli pasty

Jeśli czyścimy nasze skórzane meble szmatką, pamiętajmy, aby dobrze ją wycisnąć, ponieważ nadmiar wody szkodzi skórze. Zamoczona skóra pozostawi na powierzchni zacieki i może się odkształcić. W przypadku wylania na skórzany mebel dużej ilości wody należy natychmiast ją usunąć i wysuszyć chłonnym ręcznikiem. Jeżeli na Twój mebel niechcący wylało się na przykład wino, pod żadnym pozorem nie próbuj przecierać skórzanego mebla pierwszym z brzegu środkiem. W ten sposób nie ukryjemy defektu, a możemy bardziej uszkodzić obicie.

Uszkodzenia mechaniczne

Skóra jest materiałem niezwykle delikatnym, dlatego możemy zapomnieć o jej mocnym wycieraniu i tarciu. Niestety meble ze skóry „nie lubią” się także ze zwierzętami. Każde zadrapanie i wbicie pazura niszczy meble i pozbawia je atrakcyjności. Aby ochronić meble skórzane przed pupilami, można zastosować koce lub pokrowce.

Zaniedbanie

Meble oprócz regularnego czyszczenia należy raz na jakiś czas konserwować, szczególnie w miejscach podatnych na zniszczenia, takich jak podłokietniki czy siedziska. Skuteczną konserwacją i renowacją mebli skórzanych zajmują się również specjalistyczne firmy, takie jak np. Mevis. Dzięki takiej renowacji odzyskują na nowo blask i piękny wygląd.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *