Myśl wielokierunkowo – drewniany płot osłonowy może być dekoracją

Jeśli już przekalkulujesz budżet, jaki chcesz poświęcić na zakup nowego płotu osłonowego, trzeba zajrzeć do sieci, w poszukiwaniu dostępnych wariantów. A jest ich kilka, w zależności od wysokości, sposobu połączenia drewnianych elementów konstrukcyjnych przęseł, zdobień czy materiału wykonania. Wielokierunkowe myślenie jest kluczem do sukcesu. Jeśli znasz wymiary pojedynczego modułu płotu osłonowego z drewna, poświęć trochę czasu na poszukiwanie inspiracji aranżacyjnej. Wszystko może być dekoracją, jeśli tylko odpowiednio dobierzemy to do reszty drewnianych produktów ogrodowych w naszym otoczeniu, jak drewniane altanki ogrodowe, pergole, szpalery czy drewniane donice.

Szczególnie dekoracyjne walory charakteryzują płoty osłonowe z drewna, które posiadają nieregularne kształty krawędzi górnej, lub ażurowe wstawki. Drewniany płot łukowy jest doskonałym przykładem. Niektórzy producenci oferują zestawy łączone, w których przeplatają się na długości ogrodzenia symetrycznie, różne rodzaje drewnianych płotów osłonowych (całkowicie nieprzepuszczalnie, ażurowe, łukowe itd.). Bywa, że takie połączenie nadaje różnorodności i wnosi nieco życia do ogrodu.

Fot. Drewniane płoty z www.produktyogrodowe.pl

Co jeśli dysponujemy małym budżetem, na podstawowe modele drewnianych płotów osłonowych?

Taki scenariusz jest nie tylko prawdopodobny, ale i bardzo często spotykany wśród inwestorów. Jest przecież często właśnie tak, że w pierwszej kolejności decydujemy się na drewniany płot osłonowy, który będzie funkcjonalny, a walory wizualne są dodatkowym luksusem. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na nudę i prostotę. Wręcz przeciwnie, proste drewniane płoty osłonowe (na przykład lamelowe) są idealnym miejscem do rozwoju roślinności pnącej. Pełnią wówczas nie tylko funkcję ogrodzenia, ale także oparcia dla flory w Twoim ogrodzie.

Kolejnym pomysłem, skierowanym raczej do bardziej odważnych amatorów-projektantów, jest wysilenie wyobraźni i uwolnienie pokładów twórczej energii. Płot osłonowy z drewna, który stanowi ogrodzenie domu jednorodzinnego czy ogródka działkowego posiada fabrycznie kolor drewna, z jakiego jest wykonany. My natomiast za pomocą farby lub sprayu możemy w bardzo nieoczywisty sposób nadać płotu osłonowemu z drewna nowy image. Rysunki, napisy, pejzaże – każdy, kto posiada zdolności plastyczne może potraktować taki płot osłonowy z drewna jak płótno.

Takie awangardowe podejście do aranżacji ogrodu, poprzez malowanie płotów osłonowych z drewna w najrozmaitsze wzory polecamy wykonywać od wewnętrznej ich części. Strona wyeksponowana na ulicę może zostać źle odebrana przez lokalnych zarządców przestrzeni miejskiej i zamiast oryginalnego drewnianego płotu osłonowego otrzymamy pismo z wezwaniem do usunięcia malunku.

No votes yet.
Please wait...