Gdy zależy nam na najwyższej jakości ekspresie do kawy, powinniśmy zwrócić uwagę, aby odpowiednio zadbać o urządzenie. Regularne czyszczenie sprawi, że ekspres będzie spisywał się o wiele lepiej, a także posłuży nam na dłużej. Mniejsza ilość zanieczyszczeń wpływa bezpośrednio na smak samej kawy, dlatego warto zaopatrzyć się w środki czystości dedykowane urządzeniom do parzenia kawy.

Jak często powinniśmy czyścić ekspres do kawy?

Czyścić ekspres powinno się regularnie, co 200-300 zaparzonych filiżanek kawy. W nowszych modelach informacja o konieczności jego czyszczenia pojawi się zapewne poprzez komunikat na panelu sterowania. Głównym powodem, dla którego niezbędne jest czyszczenie ekspresu to pozbycie się kamienia, osadu oraz zacieków powstałych, np. w momencie parzenia napoju, czy spienienia mleka.

Dokładnie należy oczyścić system spieniający mleko lub dysze spieniające wraz z pojemnikiem na mleko oraz system grzewczy. Wszystkie elementy należy wyjąć oraz rozłożyć na części, aby można było je swobodnie opłukać. W walce z kamieniem i osadem przydadzą się odpowiednie preparaty i środki czyszczące, najczęściej dedykowane do danego ekspresu do kawy. Z ich pomocą konserwacja urządzenia będzie łatwiejsza i szybsza.

Popularne środki do czyszczenia ekspresu

Zwykłe płyny myjące nie zawsze będą skutecznym rozwiązaniem w walce z zanieczyszczeniami ekspresu. Dlatego należy skorzystać z profesjonalnych produktów, m.in.:

  • środki czyszczące do systemu mlecznego,
  • środki do odkamieniania (płyny, proszki, odkamieniacze w tabletkach),
  • tabletki czyszczące,
  • płyny do czyszczenia,
  • zestawy do konserwacji bloku zaparzającego/grzewczego.

Warto również mieć na uwadze wymianę filtra do wody, który odpowiada za jakość i smak wody.

Produkty czyszczące dedykowane do danego urządzenia

Marki ekspresów do kawy oprócz specjalnych dedykowanych części, oferują także produkty czyszczące do danych modeli urządzenia. Dlatego bez problemu znajdziemy zestawy do konserwacji różnych firm. Zyskujemy dużą ilość produktów przeznaczonych do naszego ekspresu. Gdy jesteśmy posiadaczem urządzenia marki Jura, z pewnością możemy polecić Jura tabletki odkamieniające. Znajdziemy tam wiele preparatów nie tylko konkretnie do tego ekspresu, ale również do innych modeli i marek. Warto zaopatrzyć się w takie produkty, aby nasz sprzęt mógł spisywać się jak najlepiej. Do tego nie zapomnijmy, aby regularnie wymieniać wodę, która w głównej mierze odpowiada za smak kawowego specjału.

No votes yet.
Please wait...