Basen w ogródku to bardzo miła atrakcja podczas gorącego sezonu letniego, jednak jego budowa powinna być przeprowadzona z wyjątkową dokładnością i rozwagą – szczególnie, że głównymi i najbardziej chętnymi uczestnikami zabaw w wodzie są małe dzieci. Jakie cechy powinien posiadać basen, żeby był bezpieczny dla maluchów? O jakich kwestiach powinniśmy pomyśleć?

Odpowiednia głębokość

To podstawowa kwestia w przypadku basenów dostosowanych specjalnie dla dzieci. Powinniśmy pamiętać, że obiekty takie służą przede wszystkim zabawie i ewentualnej nauce pływania, dlatego głębokość zbiornika nie powinna być zbyt duża. Dzięki temu dziecko zawsze będzie miało grunt pod nogami i w razie zachłyśnięcia się wodą lub innych nagłych dolegliwości będzie mogło po prostu stanąć na dnie i bez problemu wyjść z basenu. W sytuacjach awaryjnych sami będziemy mogli szybko wyciągnąć malucha z wody. Przyjmuje się, że głębokość basenu dziecięcych utrzymuje się w granicach 80 centymetrów.

Lokalizacja basenu

Bezpieczeństwo basenu w dużej mierze zależy również od jego położenia w ogrodzie. Jak wybrać miejsce do wykonania basenu, z którego będą korzystać dzieci?

– „Przede wszystkim basen powinien być dobrze widoczny z okien domu lub tarasu – mówi przedstawiciel firmy Wodex, specjalizującej się w budowie basenu – Chodzi o to, żeby opiekun dzieci, jeśli akurat nie przebywa w pobliżu basenu, mógł mieć cały czas oko na to co się w nim dzieje i szybko zareagować w razie problemów”.

Jednocześnie warto zadbać o to, żeby basen był jak najlepiej osłonięty od pobliskiego ruchu ulicznego, sąsiednich działek etc. oraz zacieniony. Pamiętajmy, że dziecięca skóra jest bardzo wrażliwa i zbyt długie przebywanie na słońcu może być dla niej bardziej szkodliwe.

Otoczenie basenu

Standardowo basen wkopany w ziemię powinien być otoczony odpowiednim rodzajem nawierzchni o właściwościach antypoślizgowych. To bardzo istotne – dzieci często biegają, a po wyjściu z wody poślizgnięcie się może stwarzać bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Ścieżka łącząca basen z domem lub tarasem powinna być w miarę możliwości krótka i mieć utwardzoną powierzchnię. Nie zaleca się wysypywania jej żwirem. Ze względów bezpieczeństwa powinno się również zrezygnować z sadzenia wzdłuż ścieżki roślin z kolcami lub innych, które w momencie upadku mogą przyczynić się do powstawania obrażeń ciała.

Oczyszczanie

Podobnie jak w przypadku innych basenów, również baseny dla dzieci powinny być wyposażone w odpowiedni osprzęt umożliwiający filtrowanie zanieczyszczeń oraz neutralizację drobnoustrojów. W ostatnich latach coraz częściej stosowaną metodą dezynfekcji jest ozonowanie, które jest bezpieczniejsze dla ludzkiego zdrowia i nie powoduje wydzielania charakterystycznego zapachu, jak w przypadku chloru.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...