Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy produkcji mebli. Meble drewniane wnoszą element świeżości i przytulności do wnętrza, podnoszą ich wymiar estetyczny. Naturalny rysunek (rysy, pęknięcia, sęki) i ciepła barwa drewna są powszechnie doceniane do tego stopnia, że wielu z nas decyduje się na zakup mebli drewnianych nie tylko do wnętrza domu lub mieszkania, ale także na taras lub balkon, gdzie warunki atmosferyczne są znacznie trudniejsze.
Zmieniająca się temperatura, wilgoć, działanie promieni słonecznych i narażenie na gradobicia to czynniki, które stale działają na powierzchnię tarasu lub balkonu. Drewno jako materiał naturalny nie pozostaje bez wpływu na działanie takich czynników. Pod wpływem nadmiernej wilgoci drewno może zbutwieć, a wysychając – odkształcić. Nadmierna wilgoć doprowadza niekiedy do zainfekowania drewna przez grzyby. Działanie promieni słonecznych doprowadza do zmiany koloru drewna.
Na zdjęciu: ogrodowe Meble drewniane, Ogrodosfera
Impregnacja drewna
Niestety, niewiele zmieni wybudowanie zadaszenia lub postawienie parasola nad meblami. Jeśli meble z drewna nie będą odpowiednio zaimpregnowane, wówczas będziemy mogli się z nimi pożegnać już po jednym sezonie: wytracą urok i realną wartość użytkową. O wszystkim tym wiedzą producenci drewna, dlatego meble ogrodowe drewniane oferowane w sklepach są specjalnie przygotowane: impregnuje się je ciśnieniowo, olejuje, bejcuje, lakieruje lub woskuje. Odradza się używania mebli tarasowych, które nie pokryte są żadną substancją ochronną. Z drugiej strony: nawet jeśli zakupimy odpowiednio zaimpregnowane meble, zaleca się dokonywanie okresowej impregnacji drewna na własną rękę.
Należy w tym celu usunąć starą farbę z powierzchni mebla (można to zrobić za pomocą specjalnej opalarki lub zwykłą szczotką drucianą). Następnie należy przestrzec powierzchnie mebla papierem ściernym lub szlifierką. Na końcu należy mebel dokładnie wyczyścić i odtłuścić. W ten sposób meble będą gotowe na nałożenie na ich powierzchnię nowej farby.
Przed nałożeniem farby zaleca się zastosowanie dodatkowej warstwy impregnującej. Preparaty impregnujące drewno dostępne są w sklepach, zapobiegają wnikaniu nadmiaru wilgoci do drewna i inwazji mikroorganizmów. Dodatkowo, można polakierować drewno warstwą lakieru zabezpieczającego przed promieniowaniem UV.
Na zdjęciu: Barek ogrodowy (źródło: Ogrodosfera.pl)
Jak czyścić meble drewniane?
Pamiętajmy, że meble drewniane nie powinny być narażone na kontakt z wodą. Dlatego mycie ich z użyciem dużej ilości wody nie jest wskazane. Wyjątkiem są meble pokryte lakierem, który skutecznie ogranicza wchłanianie wody przez drewno, jednakże i w tym wypadku zaleca się, aby w przypadku zalania mebli wodą, wytrzeć je do sucha. Podobnie jest w przypadku mycia mebli lakierowanych drewnianych: jeśli myjemy je na mokro, należy następnie wytrzeć je dokładnie do sucha.
Dobieramy środki czyszczące do rodzaju wykończenia drewna
Meble należy myć środkami czyszczącymi dostępnymi w sklepach: oferta jest bardzo szeroka i zróżnicowana, dostosowana do rodzaju drewna (miejsca jego pochodzenia, twardości, odporności na wilgoć, wykończenia) i do sposobu jego impregnacji.
Producenci środków czyszczących proponują na przykład specjalne preparaty do czyszczenia mebli lakierowanych. Preparaty te są odmienne od wszystkich innych i dostosowane do specyfiki powierzchni drewnianej polakierowanej, która jest generalnie trudna w czyszczeniu. Meble lakierowane przyciągają kurz i brud, który osiadając na ich powierzchni tworzy z czasem trudno usuwalną smugę odbierającą urok mebli. Odradza się kupowania mebli drewnianych lakierowanych na tarasy i balkony nie tylko ze względu na to, że ciężko jest je wyczyścić, ale także ze względu na to, że pod wpływem działania promieni słonecznych wierzchnia warstwa lakieru może wydzielać toksyczne substancje.
Drewno w ogrodzie wymaga szczególnej uwagi.
Na zdjęciu: meble drewniane na tarasie przydomowym (źródło: Ogrodosfera)
Zdecydowanie mniejszą tolerancję na użycie wody w czyszczeniu mają meble bejcowane: bejca jest bardziej elementem poprawiającym estetyczny wymiar mebla niż wzmacniającą jego ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego meble bejcowane czyści się z użyciem alkoholu, nigdy wody!
Meble olejowane należy nacierać regularnie olejem, zgodnie z zasadą, że meble należy najczęściej czyścić substancją o składzie zbliżonym do tej, którą są pokryte. Jeśli więc meble są na przykład woskowane, należy nacierać je mleczkiem z dodatkiem wosku.
Czyszczenie mebli z użyciem wody: wskazówki
Niezależnie od sposobu wykończenia drewna, pamiętajmy, że drewno to materiał naturalny i może reagować na zbyt silne składniki środków czyszczących. Wszelkie środki czyszczące powinny być nakładane na szmatkę, a nie bezpośrednio na meble. Przecierając meble szmatką lub gąbką, zachowajmy zasadę kierowania ruchów wzdłuż słojów. Zapomnijmy o szczotkach z ostrymi końcówkami lub jakimikolwiek ostro zakończonymi przedmiotami do czyszczenia: mogą one porysować drewno.
Stoliki i barki drewniane wymagają szczególnej dbałości i ochrony ze strony właściciela
Na zdjęciu: Stolik drewniany (źródło: Ogrodosfera)
Pamiętaj!
Inwestycja w meble drewniane to nie tylko ich zakupienie. O meble trzeba konsekwentnie i regularnie dbać: odnawiać impregnację, organizować dobrej jakości środki czyszczące i organizować im okresową renowację. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy przed zakupem mebli drewnianych.