Rządowy program dopłat do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych” zaczyna powoli ustępować miejsca nowemu programowi, jakim jest „Mieszkanie Plus”.

Taka sytuacja z pewnością odciśnie się w dużym stopniu na deweloperach, którzy nie będą mogli liczyć na dużą pomoc rządu w dopłatach dotyczących sprzedaży mieszkań. Przełoży się to naturalnie na spadek zainteresowania kupnem własnego mieszkania, a w konsekwencji przestojem na rynku nowych mieszkań.

Mieszkania w Warszawie niejednokrotnie były kupowane przy pomocy pieniędzy, jakie zostały otrzymane z rządowego programu dopłat dla młodych. Niemniej jednak, nie tylko stolica Polski dużo zyskała na tym programie, gdyż najbardziej zadowoleni mogli być deweloperzy budujący w Poznaniu i Gdańsku. W tych dwóch miastach mieszkania na dotacjach państwowych były bardzo ważnym elementem rynku mieszkaniowego i generowały nawet do 30% sprzedaży deweloperów. Niemniej jednak, program „Mieszkanie dla Młodych” nadal odgrywał bardzo marginalną rolę w kontekście całego kraju.

Inwestycje deweloperskie radziły sobie bardzo dobrze we wspomnianym programie, chociaż i tak oficjalne szacunki podają, że nawet 50% uczestników „Mieszkania dla Młodych” mogłoby zakupić mieszkanie bez takiej pomocy finansowej – rozwiązaniem byłby najzwyczajniej kredyt. Bardziej dogłębna analiza programu wskazuje również na to, że blisko połowa beneficjentów programu była bardziej zamożna.

Do programu włączony został rynek wtórny, wobec czego zakup używanego mieszkania z rządową dopłatą stał się bardzo popularny. Co więcej, aktualnie deweloperzy mogą nieco bardziej odczuć podwyżkę stóp procentowych NBP. Wzrost tej stopy z pewnością zmniejszy dostępność kredytów mieszkaniowych dla przeciętnego Kowalskiego, ale również zmniejszy atrakcyjność mieszkania postrzeganego w kontekście inwestycji długoterminowej. Zwłaszcza ta druga sprawa może mieć duże znaczenie gospodarcze, gdyż sprzedaż mieszkań za gotówkę w dużym stopniu napędza pierwotny rynek. Wobec tego, o dalszym kształtowaniu się rynku mieszkaniowego w Polsce zadecydują zapewne kolejne programy oraz ich warunki.

No votes yet.
Please wait...