LEDy, jako źródło światła w pomieszczeniach mieszkalnych, w ostatnich latach zyskały olbrzymią, zasłużoną popularność. Zużywają dużo mniej prądu, w porównaniu do tradycyjnych żarówek, a ponadto dają bardziej stabilne światło niż świetlówki. Ich największa zaletą jest jednak dostępność w rozmaitych postaciach: rożnego rodzaju lampach, zamiennikach tradycyjnych żarówek, świetlówkach liniowych, a także taśmach LED. O ile substytuty żarówek lub świetlówek oraz większości lamp zaopatrzone są we wbudowane zasilacze, o tyle taśmy LED i niektóre oprawy wymagają zewnętrznego zasilacza.
Zasilacze do LEDów
Zasilanie LEDów opierają się na dwóch technologiach: napięciowej i prądowej. W pierwszym przypadku stabilizowane jest napięcie, zaś prąd zależy od rezystancji obciążenia. Zasilanie prądowe z kolei polega na tym, że stabilizowany jest prąd, poprzez odpowiednie zmiany napięcia. Najczęściej (w popularnych źródłach światła, m.in. taśmach LED) stosowane są zasilacze napięciowe. Do LEDów najlepiej stosować modele elektroniczne, zwane także impulsowymi. Urządzenia takie mają zdecydowanie wyższą sprawność od tradycyjnych, opartych na transformatorach. Zasilacze impulsowe oferuje się dla różnych napięć zasilania (od 9V do 48V) i mocy odbiorników. Z kolei modele prądowe są w stanie obsłużyć rożne wartości napięcia, nawet od 9V do 48V, dlatego najlepiej sprawdzają się do zasilania typu POWER LED. Szeroki wybór zasilaczy do LED dostępny jest w sklepie Micros.
Jak dobrać zasilacz?
Zewnętrzny zasilacz najczęściej wybierany jest do zasilania taśm LED lub zestawów LEDów, stosowanych do dekoracyjnego oświetlenia pomieszczeń lub obiektów na zewnątrz budynków. Zasilanie dobiera się tak, by dostarczyło mocy niezbędnej do niezakłóconej pracy wszystkich, wchodzących w skład zestawu diod. W przypadku taśm LED należy znać moc znamionową metra takiej taśmy oraz długość, jaka zostanie wykorzystana. Po pomnożeniu tych wartości przez siebie oraz dodaniu 10-20% zapasu mocy, uzyskuje się wartość mocy niezbędnej do prawidłowej pracy oświetlenia. Zasilacz nigdy nie może być słabszy od wyliczonego zapotrzebowania, ponieważ szybko może ulec uszkodzeniu w czasie pracy. Wybrany model może natomiast być znacznie silniejszy, chociaż nie będzie on wtedy pracował tak efektywnie jak ten o mocy zbliżonej do wyliczonego zapotrzebowania. Warto wiedzieć, że to od rodzaju zasilacza zależy, jak długo i z jaką efektywnością będzie pracowało oświetlenie. Wybranie taniego zasilacza, zwłaszcza takiego bez stabilizacji napięcia, może skutkować niestabilnym, migoczącym światłem oraz szybkim uszkodzeniem LEDów.
Zasilacze modułowe
Ten rodzaj zasilaczy wybiera się do rozbudowanych instalacji LED, systemów monitoringu oraz zastosowań przemysłowych. Charakteryzują się one łatwością montażu i podłączenia odbiorników prądu oraz możliwością pracy w szerokim zakresie temperatur. Moce, jakie są w stanie obsłużyć takie modele – to od kilkunastu do nawet kilkuset watów. Więcej informacji znaleźć można na stronie firmy Micros.