Piwnica jest pomieszczeniem, które może mieć różne przeznaczenie. Zanim więc zaczniemy planować jak ją urządzimy, powinniśmy wcześniej przemyśleć, jaką ma ona spełniać rolę w naszym domu. Piwnica może być pomieszczeniem spełniającym funkcje spiżarni, magazynku lub małego warsztatu. Oczywistym jest, że w każdym z tych wypadków należy ją zupełnie inaczej urządzić.

Mała czy duża piwnica?

Gdy już wiemy, jakie będzie przeznaczenia naszej piwnicy powinniśmy zabrać się za planowanie. Każda piwnica niezależnie od tego jak jest duża powinna być podzielona na sektory. Każdy z takich sektorów musi mieć jasno określoną funkcję, gdy o tym zapomnimy trudno będzie utrzymać porządek w tym pomieszczeniu.

Piwnica piwnicy nie jest równa, te znajdujące się w blokach z wielkiej płyty zazwyczaj są bardzo małe natomiast te w domach jednorodzinnych dość często składają się z wielu pomieszczeń. Oczywistym jest, że dużo więcej możliwości dają duże piwnice. Z drugiej strony wymagają one zaangażowania dużo większej ilości środków oraz czasu.

Jakie meble do piwnicy?

Bardzo ważny w trakcie urządzania piwnicy jest wybór odpowiednich mebli. Niezależnie od tego czy mamy zamiar urządzić tam składzik, spiżarnię czy warsztat kluczowymi meblami będą regały do piwnicy. Muszą być one solidne i stabilne, dobrym wyborem są te wykonane z metalu i mocowane do podłoża. Są one bardzo bezpieczne i wytrzymują ogromne obciążenie. W piwnicy przydają się też stelaże, wieszaki i szafki.

Gdy mamy zamiar urządzić warsztat, warto też pomyśleć o stole metalowym, który idealnie nadaje się do takiego miejsca. Należy unikać składowania rzeczy na podłodze w kartonach lub papierowych segregatorach, to prawie zawsze kończy się ogromnym bałaganem oraz ogranicza przestrzeń do poruszania się. Jeśli jest taka możliwość można zamontować w piwnicy kilka półek wiszących by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Porządek w piwnicy

Podczas planowania i urządzania piwnicy należy zachować konsekwencję. Tylko w ten sposób można uniknąć bałaganu. Jeśli chcemy mieć spiżarnię to musimy znaleźć inne miejsce do składowania rowerów, dokumentów i starych zabawek. Bardzo łatwo zamienić piwnicę w graciarnię, w której znajdą się zarówno przetwory na zimę oraz narzędzia i stare przedmioty. Jednak dużo trudniej jest znów ją doprowadzić do porządku. Jeśli ma ona spełniać swoje zadania trzeba cały czas o nią dbać.

No votes yet.
Please wait...