Drewniane deski podłogowe – co warto o nich wiedzieć?

Z drewna można wykonać efektowne podłogi – nie tylko do salonu czy sypialni, ale również do kuchni czy łazienki, ponieważ w sprzedaży dostępne są dzisiaj drewna odporne na wilgoć. Deski podłogowe z drewna cieszą się dzisiaj również dużym zainteresowaniem. Zdecydowanie zaletą desek są ich spore rozmiary, wysoka twardość i trwałość, dobra izolacja termiczna. Plusem jest też możliwość cyklinowania podłóg drewnianych, dzięki czemu mogą znów wyglądać jak nowe, a także możliwość łatwej naprawy uszkodzeń, na przykład rys czy ubytków.

Deski podłogowe – lite i warstwowe

Deski wykonane są najczęściej w całości z drewna jednego gatunku, ale można kupić też deski podłogowe jak panele. Konstrukcja paneli jest wtedy warstwowe, przy czym drewno droższe znajduje się na wierzchu, natomiast pod spodem jest to drewno tańsze, na przykład sosnowe.

Warstwa użytkowa w deskach warstwowych wynosi zwykle od 4 do 6 milimetrów, co powoduje, że takie podłogi można poddawać cyklinowaniu, niemniej jednak nie tak często jak podłogi z drewna litego. Deski tego rodzaju kupowane są najczęściej jako trójwarstwowe – dzięki temu, że posiadają one środkową warstwę z poprzecznie ułożonych deszczułek, wyróżniają się większą wytrzymałością.

Jaki gatunek drewna wybrać?

Sklepy oferujące materiały na podłogi drewniane w asortymencie mają mnóstwo różnego rodzaju propozycji – to nie tylko deski wykonane z drewna rodzimych gatunków, na przykład dębowe, jesionowe czy jaworowe, ale również podłogi wykonać można z gatunków egzotycznych, na przykład bambusa, drewna wenge, tekowego, palisandra czy merbau.

Deski z drewna egzotycznego, oprócz efektownej kolorystyki, wyróżniają się również wysoką zawartością naturalnych olejów, dlatego też słabo chłoną wodę – są w związku z tym polecane do pomieszczeń z wyższym poziomem wilgotności, na przykład łazienek czy kuchni.

Podłoga drewniana – lakierowana czy olejowana?

Klienci szukający dla siebie odpowiedniej podłogi drewnianej mają również do wyboru dwie ich wersje zależnie od wykończenia nawierzchni – deska może być lakierowana lub olejowana.

PRZECZYTAJ  Parkiet drewniany - długowieczność, piękno i ekologia!

Deski lakierowane wyróżniają się przede wszystkim wysoką twardością, ponieważ lakier stanowi wtedy dodatkową warstwę utwardzającą. Podłoga jest również łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, niemniej jednak nie każdemu odpowiada takie wykończenie – nie wygląda naturalnie, ponadto odstępy pomiędzy deskami są wtedy zalane lakierem i zasklepione. Z kolei olej w bardziej efektowny sposób podkreśla naturalny charakter drewna, w tym jego usłojenie i strukturę. Drewno może wtedy „oddychać” swobodnie i łatwo odparowuje wilgoć, niemniej tak wykończona podłoga wymaga staranniejszej konserwacji.

Układanie podłogi z desek drewnianych

Obecnie najczęściej kupowane są deski podłogowe wyposażone w pióro i wpust, dlatego też ich układanie jest uproszczone. Tym niemniej warto, aby prace wykonała firma posiadająca w tej dziedzinie odpowiednie doświadczenie, ponieważ błędy popełnione przy układaniu desek podłogowych mogą spowodować ich wypaczenia – tutaj nie ma miejsca na fuszerkę.

Gdy chcesz ułożyć podłogę z drewna i poszukujesz specjalistów w branży parkieciarskiej w Warszawie, sprawdź ofertę firmy Parkiety dla Ciebie, która ma ponad 15 lat doświadczenia w realizacji podłóg drewnianych dla swoich klientów. Z ofertą firmy można zapoznać się pod adresem: http://parkietydlaciebie.pl/.

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *