Wspólne mieszkanie wielopokoleniowej rodziny to wielkie wyzwanie dla jej członków. Różnią nas poglądy, tempo życia i codzienne przyzwyczajenia. Decydując się na budowę domu dwurodzinnego warto zaplanować rozkład pomieszczeń tak, by każdy miał swoją przestrzeń oraz zapewnione poczucie swobody intymności.

Razem czy osobno?

Decydujemy się zamieszkać wspólnie – z rodzicami, dziećmi, rodzeństwem – z różnych względów. Czasem przesądzają czynniki ekonomiczne, czasem chęć wspólnego mieszkania, niekiedy też konieczność sprawowania opieki nad którymś z członków rodziny. Zyskujemy jeden przestrzenny, dobrze zaplanowany budynek i spory ogród, na który przy dwóch niewielkich domach nie moglibyśmy sobie pozwolić.

W przypadku domów wielo- czy dwurodzinnych zasadniczą kwestię odgrywa dobre zaplanowanie pomieszczeń tak, by każdy z domowników zyskał swoją intymną przestrzeń oraz poczucie swobody. Zwykle w projektach domów dwurodzinnych każda z rodzin posiada odrębne wejście do domu, kuchnię, ciąg komunikacyjny, a nawet ogród. Projekt domu i rozkład pomieszczeń powinien zostać dostosowany do potrzeb domowników.

Projekt domu Szczepanowo 5 KRP1085

Projekt domu Szczepanowo 5 KRP1085

 

Oszczędność w budowie i eksploatacji

Budowa domu dwurodzinnego oszczędza środki zarówno na etapie realizacji, jak i eksploatacji budynku. Znacznie mniej czasu i kosztów pochłonie jego realizacja niż w przypadku dwóch oddzielnych domów jednorodzinnych. Na etapie eksploatacji współdzieli się także koszt ogrzewania budynku i ewentualnych remontów – elewacji, dachu, otoczenia domu. Żaden inwestor nie przejdzie obojętnie obok takich oszczędności.

Mniej formalności, mniejsze podatki

Zgodnie z prawem budowlanym domy dwurodzinne traktowane są tak samo jak jednorodzinne np. w kwestiach formalnych (MPZP). Zamieszkując dom dwurodzinny płaci się podatek w wysokości identycznej jak za dom jednorodzinny – jednak koszta rozkładają się na wszystkich właścicieli nieruchomości.

No votes yet.
Please wait...