Estetyczne i praktyczne – poznaj grzejniki dekoracyjne!

W dzisiejszych czasach grzejniki nie muszą być nudnym i niezbyt urodziwym – ale koniecznym – elementem wnętrza. Na rynku dostępne są urządzenia kolorowe, o zróżnicowanych kształtach, nieraz bardzo fantazyjne. Zobacz, jakie modele grzejników dekoracyjnych mogą ozdobić twój dom.

Postaw na kolor

Dobrym sposobem na ożywienie wnętrza jest zamontowanie kolorowego grzejnika. Stalowe urządzenia płytowe dostępne są w bardzo różnych barwach – oprócz tradycyjnej bieli znajdziemy w sklepach także klasyczną czerń, stonowane szarości, metaliczne srebro. Niektórzy producenci proponują nam również odważniejsze rozwiązania: czerwień, zieleń, odcienie fioletu. Warto dopasować kolor grzejnika do charakteru całej aranżacji. Nowością na rynku są grzejniki pokryte nadrukiem. Może być to grafika, napis, fotografia bądź przedruk obrazu. Dzięki takiemu rozwiązaniu grzejnik zamieni się w stylową dekorację ściany, której nie dość, że nie trzeba ukrywać, to jeszcze należy odpowiednio wyeksponować.

Fantazyjne labirynty

Kolejną ciekawą możliwością jest zainstalowanie grzejnika składającego się z modułów ułożonych w ciekawy wzór. Mogą być to elementy pionowe, tworzące estetyczne, proste pasy. Często spotykane są rozbudowane drabinki. Efektowne będą również bardziej skomplikowane wzory, inspirowane motywem labiryntu lub spirali. Grzejniki składające się z modułów dają duże pole do popisu projektantom. Elementy mogą układać się w dowolny wzór: rozgałęziające się drzewo, ulubiony instrument, znane dzieło architektury. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych form, będących jednocześnie urządzeniem praktycznym i formą wyrazu artystycznego.

Kwiaty i pnącza

Ogromne możliwości artystyczne w przypadku grzejników daje żeliwo. Urządzenia z tego materiału są odlewane w formach, mogą zatem przyjmować przeróżne kształty, zarówno kanciaste, jak i zaokrąglone. Odlewanie pozwala także na stworzenie wyjątkowej faktury lub nawet dekoracyjnego wzoru, pokrywającego całą powierzchnię urządzenia. Na rynku znajdziemy również grzejniki dekoracyjne ze specjalnego rodzaju betonu. Materiał ten umożliwia też tworzenie fantazyjnych kształtów, takich jak wzory kwiatowe i pnącza. Ograniczeniem, jakie niesie ze sobą użycie wspomnianych dwóch surowców, jest znaczna waga grzejnika; wynikającą z niej niedogodnością jest możliwość zawieszenia urządzenia wyłącznie na odpowiednio wytrzymałej i stabilnej ścianie. Nie nadadzą się do tego delikatne ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych.

Grzejniki mogą stanowić połączenie funkcjonalności i piękna. Niezwykle estetyczne formy, bogactwo kolorów oraz możliwość pokrycia powierzchni różnorodnymi wzorami sprawiają, że urządzenia te stanowić mogą niebanalną ozdobę każdego wnętrza. Decydując się na zakup grzejnika dekoracyjnego, musimy liczyć się z wyższą ceną niż w przypadku standardowych modeli – jeśli jednak jesteśmy miłośnikami nietypowych rozwiązań i nowoczesnych dekoracji wnętrz, przyjrzyjmy się ofercie producentów tych urządzeń.

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

  1. […] Gdzie należy montować grzejniki? Tam gdzie zachodzą największe straty energii cieplnej. Dobrze jest więc zamontować je pod oknem, ponieważ te okolice są najzimniejsze i to właśnie tam najszybciej powietrze ulegnie ogrzaniu. Grzejnik będzie doskonale działał, jeśli między jego dolną krawędzią a posadzką zostawi się 10-centymetrowy odstęp. Taka sama odległość powinna dzielić górną krawędź grzejnika od spodu parapetu. Jeśli nie mamy miejsca pod oknem, szukajmy przestrzeni na ścianach najbliżej niego. Takie ulokowanie urządzenia zwiększy jego moc cieplną nawet o kilka procent. Więcej tutaj. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *