Instalacja c.o. na paliwa stałe – jak wybierać opał

Użytkownicy instalacji centralnego ogrzewania wyposażonych w piece na paliwa stałe zapewne wielokrotnie spotkali się z problemem niewłaściwego opału. Niestety nadal zdarzają się wypadki nieuczciwych sprzedawców i składów węgla, które mieszają swój towar z innymi ciałami stałymi, którym do opału daleko. Musimy pamiętać, że właściwie dobrany opał o wysokiej jakości może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie naszego pieca, zredukować koszty ogrzewania i zmniejszyć ilość osadów odkładających się w kotle i instalacji kominowej.

Kupujemy węgiel w lokalnym składzie – na co zwrócić uwagę?

Paliwem, na które klienci najczęściej narzekają, jest właśnie węgiel, w różnych jego sortymentach. Jeśli decydujemy się na zakup w lokalnym składzie węgla, dobrze jest sprawdzić towar na miejscu. Nie wymaga to ani fachowej wiedzy ani specjalnych urządzeń, najważniejsze jest wprawne oko i podstawowa wiedza o tym, jak węgiel powinien wyglądać. Mamy kilka najczęstszych, nieuczciwych praktyk:

  • mieszanie opału z błotem i innymi, podobnymi substancjami – najczęściej ofiarami takiej praktyki padają użytkownicy pieców na ekogroszek i miał. Dlaczego? Bo trudno jest dostrzec takie zanieczyszczenie z uwagi na wielkość drobin. Najtrudniejsze jest to w przypadku miału, ale możemy to sprawdzić z dość dużą dokładnością. Błoto to drobny materiał wymieszany z wodą i domieszką pyłu węglowego, aby zmienić jego kolor. Jeśli weźmiemy taki węgiel do ręki i lekko przetrzemy między palcami, z łatwością wyczujemy różnicę między drobinami węgla a drobnymi kamieniami i żwirem. Pył węglowy jest drobny i nasączony wodą daje się łatwo rozcierać w dłoni. Większe drobiny możemy rozetrzeć o twardsza podłoże (np. kamień). Jeśli nie da się tego zrobić, to wniosek jest prosty. Możemy również przepłukać garść miału wodą, która ujawni ewentualne zanieczyszczenie.
  • Mieszanie opału ze żwirem i drobnymi kamieniami – najczęściej w przypadku ekogroszku. Aby ukryć ten fakt, taka domieszka jest dodatkowo zwilżana już po jej dodaniu do węgla aby „ubarwić” niepożądane dodatki na kolor węgla, co utrudnia ich wykrycie. Jeśli mamy wprawne ucho możemy uderzyć o siebie podejrzane bryłki. Odgłos w przypadku kamienia jest zdecydowanie inny. Odkryć domieszkę może również niewielka ilość wody.
  • Nadmierne zawilgocenie – niezwykle częsty przypadek. Choć węgiel zawsze posiada pewien procent zawilgocenia, to często jest dodatkowo zwilżany przed sprzedażą, aby zwiększyć jego wagę.

Oczywiście nie możemy uogólniać. Praktyki te, choć są stosowane, to nie są one dominujące na rynku opałowym. Przeważająca większość sprzedawców dba o jakość oferowanego sortymentu, wiedząc, że jest to ich najlepsza wizytówka. Odrobina ostrożności jednak nigdy nie zawadzi.

Jakie parametry są najważniejsze dla węgla?

Klienta najbardziej powinny interesować parametry bezpośrednio wpływające na efektywność stosowania opału. Możemy do nich zaliczyć: wartość opałową, wilgotność opału i zawartość popiołu. W składach węgla możemy czasami spotkać tabliczki informujące nas o cieple spalania zamiast kaloryczności. Nie są to te same parametry. Ciepło spalania jest wartością wyższą, ale to wartość opałowa jest czynnikiem ważniejszym z punktu widzenia odbiorcy końcowego. Wilgotność to zawartość wody w opale a ilość popiołu informuje nas, ile tego odpadu powstanie po spaleniu danej ilości paliwa.

Kupujemy węgiel przez internet

Obecnie klienci mają możliwość zamawiania opału także przez Internet. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne zarówno z punktu widzenia sposobu składania zamówienia, jak i dostawy. Choć słyszymy czasami o różnych próbach stosowanie nieuczciwych praktyk przez składy internetowe, to wystarczy dobrze przeanalizować ich ofertę. Dzięki korzystaniu z tego rozwiązania oszczędzamy czas i pieniądze, a oferowany towar jest równie dobrej jakości, co ten oferowany w składach tradycyjnych. Przykładem takiego składu jest iciepło.pl. Firma ta posiada wieloletnie doświadczenie w handlu węglem na skalę hurtową i detaliczną. Składa się ona z osób, które nie tylko handlują węglem, ale również posiadają doświadczenie w projektowaniu i budowaniu instalacji c.o. co sprawia, że znają temat opału także od strony użytkownika. Na uwagę zasługuje fakt, że oferowany sortyment jest workowany w worki o wadze 20kg, a firma gwarantuje możliwość zwrotu towaru, jeśli klient stwierdzi, że jest on wadliwy. W ofercie mamy tutaj ekogroszek, węgiel gruby i miał,a do każdej palety opału dołączany jest certyfikat jakości, potwierdzający parametry produktu. W ramach zakupu klient otrzymuje również bezpłatny transport na terenie całego kraju. W razie potrzeby zespół sklepu pomaga również w doborze odpowiedniego rodzaju opału.

 

Korzystanie z ofert internetowych może być znaczącą oszczędnością czasu i finansów. Każdy, kto decyduje się na skorzystanie z takiego składu, musi pamiętać, że przysługuje mu prawo do zwrotu towaru, nie tylko w przypadku odstąpienia od umowy, ale również w przypadku stwierdzenia, że zakupiony opał jest niezgodny z deklaracją. Jeśli jest zanieczyszczony, nie pali się, są problemy z jego prawidłowym użytkowaniem, możemy zwrócić taki opał i domagać się wymiany na towar pełnowartościowy lub zwrotu pieniędzy.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *