Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Sprawdź obowiązki najemcy

Wynajem mieszkania może być doskonałym sposobem na uzyskanie dodatkowego dochodu. Aby jednak nie stał się źródłem problemów, które zamiast przynieść zyski wygenerują stratę czasu i pieniędzy warto pamiętać o kilku zasadach. Dlatego podpowiadamy, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i o czym pamiętać, by spełnić wszystkie obowiązki wynajmującego.

Jak się zabezpieczyć wynajmując mieszkanie?

Najważniejszą kwestią związaną z tym jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, jest podpisanie umowy, która będzie szczegółowo określać warunki najmu. Powinny być w niej zawarte takie informacje jak: 

  • kto i do kiedy może zamieszkiwać mieszkanie, 
  • obowiązki najemcy względem utrzymania nieruchomości,
  • czy można w mieszkaniu trzymać zwierzęta, 
  • do kiedy, w jaki sposób i jakie opłaty mają zostać uiszczone przez najemcę, 
  • wysokość kaucji, będącej zabezpieczeniem na poczet ewentualnych szkód, która zostanie wpłacona w dniu podpisania umowy. 

Kolejnym elementem tego jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, jest spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym zostaną wymienione wszystkie elementy wyposażenia nieruchomości oraz opisany ich stan. Dzięki niemu w przypadku ewentualnych uszkodzeń czy kradzieży będziesz mógł w przyszłości dochodzić swoich praw. 

Jak nie dać się oszukać przy wynajmie mieszkania?

Jeśli zastanawiasz się, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, aby nie paść ofiarą nieuczciwego najemcy, to powinieneś przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie wierzyć mu na słowo. Przed podpisaniem umowy, sprawdź tożsamość najemcy, weryfikując ją z danymi z dowodu osobistego. Dobrą praktyką jest także poproszenie go o referencje od poprzednich wynajmujących, a także zaświadczenie o dochodach lub zatrudnieniu. 

Jaka umowa najmu jest najbezpieczniejsza?

Umowa najmu może zostać podpisana w tradycyjnej formie, jednak o wiele korzystniejszą opcją będzie umowa najmu okazjonalnego, która zawierana jest na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. 

Wyróżnia się tym, że najemca musi złożyć oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu. To zabezpieczenie ma na celu ułatwienie właścicielowi eksmisji najemcy w przypadku, gdy ten nie chce dobrowolnie opuścić mieszkania lub nie uiszcza za nie opłat na czas. 

Oprócz tego w odróżnieniu od klasycznej umowy uprawnia do podnoszenia czynszu w trakcie jej trwania — nie obowiązuje przy niej artykuł 8a i 9 ustawy o ochronie praw lokatorów, który tego zabrania.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie bez problemów?

Aby bezpiecznie wynająć mieszkanie, warto także pamiętać o obowiązkach wynajmującego, których niedopełnienie może skutkować karami finansowymi. Pierwszym z nich jest przekazanie najemcy kopii lub wydruku świadectwa energetycznego mieszkania. Obowiązek ten regulują przepisy ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, które weszły w życie 28 kwietnia 2023 r. Koszt takiego świadectwa to około 250 zł, a kara za brak jego przekazania to aż 5 000 zł. Dlatego należy pamiętać o jego wykonaniu i przekazaniu go najemcy. 

Drugim obowiązkiem wynajmującego, mającym duże znaczenie zwłaszcza przy podpisywaniu umowy najmu okazjonalnego jest zgłoszenie go w Urzędzie Skarbowym w terminie maksymalnie 14 dni od dnia przekazania mieszkania. W innym przypadku umowa nie zostanie uznana za okazjonalną, a co za tym idzie, stracisz wynikające z niej przywileje. 

Ostatnim obowiązkiem jest natomiast uiszczanie podatku z tytułu najmu w wysokości 8,5% od przychodu, którego niedopełnienie może grozić karami finansowymi w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *