Jak dbasz tak masz. Stare przysłowie sprawdza się w trakcie bieżącej eksploatacji sprzętów AGD, szczególnie tych pracujących w agresywnym środowisku. Z racji oszczędności zużycia wody sięgającego 50%, oszczędności czasu posiadacza urządzenia oraz pozbawienia nas wątpliwej przyjemności szorowania garnków i polerowania szkieł i sreber rodowych, zmywarka do naczyń zdobyła status jednego z najważniejszych urządzeń w nowoczesnej kuchni.

Środowisko chemiczne, w którym odbywa się proces mycia naczynia to połączenie resztek jedzenia o różnych odczynach z węglanami, fosforanami i detergentami. Wszystkie szkodliwe czynniki, które kiedyś rujnowały piękne dłonie osób zmywających naczynia działają teraz na mechanizmy zmywarki.

Żeby zmywarka służyła bezawaryjnie przez wiele lat należy zadbać o kilku najbardziej narażonych na awarię punktach. Efekt myjący osiąga się w zmywarce bez wykorzystania ruchu obrotowego części mechanicznych, które mogłyby uszkodzić przeznaczone do mycia naczynia. Mycie zabrudzonych naczyń wywołuje kontrolowany przepływ wody.

O co szczególnie zadbać w zmywarce?

Za uzyskanie pożądanych rezultatów w trakcie zmywania odpowiedzialny jest odpowiednio kierowany, możliwie pełny przepływ wody. W specjalnym dozowniku umieszczamy środki chemiczne ułatwiające mycie naczyń oraz czyszczenie i konserwację newralgicznych punktów zmywarki. Różnego rodzaju detergenty, płyny i sole nabłyszczające poprawiają, jakość wody i powodują efekt czyszczący.  Paradoksalnie największym niszczycielem zmywarki jest woda, dzięki której możliwe jest mycie naczyń.

Woda dostarczana przez sieć wodociągową jest zbyt twarda, a jej stosowanie bez odpowiednich środków zmiękczających, nieuchronnie prowadzi do powstania kamienia w częściach zmywarki mających z nią stały kontakt. Szczególnie narażone na pokrycie osadem są grzałki, spryskiwacze, elementy pompy itd.

Elementem zmywarki, który zatrzymuje cząstki zabrudzeń z naczyń nie dopuszczając do ich przedostania do grzałki, pompy, i zraszaczy jest filtr. Należy ściśle przestrzegać terminów wymiany zalecanych przez producenta. Zapchany resztkami jedzenia filtr może doprowadzić do zalania mieszkania. Zalecana jest też regularna kontrola ramion myjących. Niedrożne dysze znacząco zmniejszają skuteczność zmywania.

Jak zadbać o zmywarkę do naczyń?

Zmywarka, jeśli zadbamy o terminowe serwisowanie, i o jakość wody używanej w codziennej eksploatacji urządzenia powinna służyć bezawaryjnie przez wiele lat. Na jakość wody używanej do zmywania naczyń mamy wpływ stosując środki myjące, detergenty, środki nabłyszczające, sole itd.

Zamiast kombinować z dozowaniem kilku składników lepiej zastosować jedną rozpuszczalną, tabletkę zawierającą składniki myjące, usuwającą przypalenia, tłuszcz i nabłyszczającą. Jeśli dodatkowo staramy się dbać o środowisko stosujmy w naszej zmywarce tabletki „Ludwik Ekologiczne tabletki do zmywarek all in one” (http://ludwikekologiczny.pl/produkty/), które są biodegradowalne, nie zawierają szkodliwych substancji. Stosowanie biodegradowalnych tabletek w naszej zmywarce przedłuży jej żywotność i będzie naszym skromnym wkładem w ochronę środowiska naturalnego.

No votes yet.
Please wait...