Garderoba jest jednym z najlepszych rozwiązań, z jakiego można skorzystać, planując sposób przechowywania odzieży i wybierając konkretne meble. Dzięki zgromadzeniu wszystkich ubrań w jednym miejscu można mieć dobry wgląd w ich ilość i stan, a przy tym lepiej planować potrzebne zakupy. Garderoba to również wielka wygoda przy dobieraniu poszczególnych elementów stroju. Dzięki doborowi odpowiednich mebli garderoba może być niezwykle funkcjonalna.

Jak może wyglądać garderoba?

„Dobrze zaprojektowana i funkcjonalna garderoba to marzenie wielu osób, które chciałyby mieć łatwy i swobodny dostęp do swoich ubrań i butów. Garderoba pozwala na uporządkowanie wszystkich ubrań i dodatków, bardzo ułatwiając wybór konkretnej stylizacji i dopasowanie wszystkich elementów stroju. Niezależnie od tego, czy garderoba będzie urządzona w oddzielnym pomieszczeniu, czy też znajdzie się w wygospodarowanej na ten cel części sypialni lub innego pokoju najważniejsze jest to, jakie elementy się w niej znajdą. Dobra garderoba jest zawsze dostosowana do potrzeb użytkownika, najlepiej więc szukać rozwiązań modułowych, które można łatwo przystosować do ilości dostępnego miejsca” – wyjaśnia specjalistka z Fabryki Mebli Meblar, produkującej meble systemowe i tapicerowane.

Przed przystąpieniem do planowania garderoby warto dokładnie wymierzyć całe dostępne miejsce i zorientować się w rozkładzie okien, drzwi czy innych elementów, które mogą przeszkadzać w swobodnym wyborze odpowiednich mebli. Kolejnym etapem powinno być sprawdzenie dostępnych elementów i ich wymiarów. Przy urządzaniu garderoby ważne jest optymalne wykorzystania dostępnego miejsca, szczególnie pożądane są więc meble, które można ustawić w narożnikach, nie tracąc miejsca, a jednocześnie mając dobry dostęp do wszystkich ubrań. Bardzo przydatne mogą być zarówno rozmaite nadstawki, jak i niższe elementy, które można ustawić np. pod oknem.

Co powinno się znaleźć w garderobie?

Przy urządzaniu garderoby warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań i wykorzystać meble typowe dla tego rodzaju pomieszczeń. Żadna garderoba nie może się obejść bez miejsca z drążkiem pozwalającym na korzystanie z wieszaków. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z możliwości zastosowania przynajmniej dwóch różnych wysokości tego elementu – wyższego, przydatnego przy przechowywaniu płaszczy czy sukienek oraz krótszego idealnego na bluzki, koszule lub marynarki.

W garderobie konieczne są również półki potrzebne do układania ubrań, które można przechowywać złożone – swetrów, bluzek z grubszych materiałów czy odzieży sportowej. Warto jednak, by były one umieszczone w zasięgu ręki.

Kolejnym elementem niezbędnym w garderobie są szuflady. Sprawdzą się one znakomicie przy przechowywaniu bielizny oraz różnych dodatków – czapek, szalików czy rękawiczek. Nie może też zabraknąć półek na buty.

W każdej funkcjonalnej garderobie potrzebne są też półki, gdzie można schować rzadziej używaną odzież. Nie ma przeszkód, by były one umieszczone wyżej, skoro będą wykorzystywane jedynie sporadycznie.

Warto też pamiętać o tym, że w garderobie konieczne jest lustro. Jeśli pomieszczenie nie oferuje zbyt dużo przestrzeni, dobrym pomysłem może się okazać lustro stanowiące część jednego z mebli, np. przytwierdzone do drzwi szafy.

No votes yet.
Please wait...