Chociaż kuchenki elektryczne i indukcyjne są coraz częściej wybierane, kuchenki gazowe nie tracą na popularności. Zwolenników gotowania na gazie nie brakuje – podobno potrawy najlepiej smakują gotowane na ogniu. Zobacz, na jakie cechy kuchenki gazowej zwrócić uwagę, aby czerpać radość z gotowania.

Kuchnia gazowa – co warto wiedzieć

Kuchnia gazowa to tradycyjna płyta kuchenna z palnikami połączona z gazowym piekarnikiem. W ofercie producentów są również modele łączące gazowe płyty z piekarnikiem na prąd. Dostępne są modele do zabudowy lub kuchnie wolnostojące. Warto wiedzieć, że kuchenka gazowa może być zainstalowania tylko przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Również pomieszczenie, w którym zainstalujesz kuchenkę musi spełniać kryteria – znajdziesz je w przepisach dotyczących mieszkań z instalacją gazową.

Wymiary kuchenki gazowej

Zarówno modele, które są wolnostojące, jak i do zabudowy, montuje się zwykle w ciągu kuchennej zabudowy. Dlatego są dopasowane wymiarami do szafek. Ich głębokość to przeważnie 50-60 cm, w podobnym zakresie mieści się szerokość kuchenki. Do większej kuchni możesz wybrać kuchnie o szerokości 90 cm. Są one wyposażone zwykle w więcej niż 4 palniki i można na nich postawić duże garnki.Wysokość stojących kuchenek też jest dopasowana do wysokości blatu i wynosi ok. 80 cm. Można też kupić kuchnię gazową na regulowanych nóżkach, wtedy łatwo dopasować ją do blatu. Warto zwrócić uwagę na pojemność piekarnika. Im większy piekarnik, tym więcej potraw się w nim zmieści podczas jednego pieczenia, co ułatwia oszczędzanie zasobów gazu.

kuchenka gazowa

Kolory kuchenki gazowej

Kuchenki gazowe są dostępne w odcieniach stali (tzw. inox), bieli i czerni, więc można je dopasować zarówno do kuchni nowoczesnej, jak i bardziej tradycyjnej.

Funkcje piekarnika

Jeśli lubisz pieczone mięso, możesz wybrać kuchenką z funkcją rożna, opiekacza i grilla. Rożen to mechanizm, który obraca porcję mięsa – idealnie nadaje się do pieczenia kurczaka. Zapalarka gazu w pokrętle ułatwia włączanie kuchenki. Powinna być dobrze oznaczona, aby użytkowanie palników było wygodne i intuicyjne. Wnętrze piekarnika może być wyposażone w wysuwane prowadnice. To ułatwia wyjmowanie gorących potraw – blaszki, na których piecze się mięsa, ciasta i ustawia naczynia można bez wysiłku wysunąć na prowadnicach.

Co to jest emalia łatwoczyszcząca

Jeśli wnętrze piekarnika w kuchence gazowej jest pokryte specjalną emalią, dużo łatwiej je wyczyścisz. Brud nie przylega do ścianek, więc usuniesz go bez trudu. Warto zwrócić też uwagę na rodzaje rusztów na palniki. Sprawdź przed kupnem, czy dostępne są dodatkowe ruszta do Twojej kuchenki – nawet regularnie czyszczone, będą kiedyś wymagały wymiany na nowe.

Zabezpieczenia kuchenki gazowej

Jeśli obawiasz się ryzyka ulatniającego się gazu, możesz wybrać model ze specjalnym zabezpieczeniem. Odcina ono dopływ gazu, na przykład w przypadku zalania płomienia z garnka, który stoi na kuchence. Podobnie działają zabezpieczenia w gazowych piekarnikach.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...