Nagie stopy na zimnych kafelkach w łazience – trudno o gorsze rozpoczęcie poranka. W domowym rozgardiaszu nie zawsze pamiętamy jednak o kapciach, a noszenie skarpetek po podłodze, która może być wilgotna, jest nieprzyjemne. Ciepła podłoga w łazience to więc konieczność, bez której trudno o komfortowe użytkowanie domu. Stąd tak duża popularność ogrzewania podłogowego. Sprawia, że kafelki są ciepłe i miło się po nich chodzi.
Grzejniki łazienkowe zamiast ciepłej podłogi
Jednak jeśli w łazience masz podłogę z desek, to ciepło z tego systemu będzie mniej odczuwalne. Aby zamontować taki rodzaj ogrzewania, trzeba zerwać podłogę i dopasować nowe pokrycie do tego rodzaju ogrzewania. Dlatego to popularne wyjście w domach nowobudowanych, ale w starszych często okazuje się, że od zrywania podłogi wygodniejsze będzie zamontowanie grzejnika łazienkowego.
W wielu mieszkaniach podłączonych do sieci ciepłowniczej w pomieszczeniu kąpielowym zamontowany jest już zwykły grzejnik łazienkowy z metalu, podobny do tego, jaki znamy z salonów i sypialni.
Grzejnik łazienkowy do małej łazienki
W dużych łazienkach tradycyjny grzejnik sprawdza się dobrze, bo odpowiednio mocno grzeje. Jednak wiele osób w czasie remontu decyduje się na wymianę tego grzejnika na nowocześniejsze grzejniki łazienkowe drabinkowe. Powodem jest chęć zaoszczędzenia miejsca – są one węższe, a do tego pozbawione ostrych kantów, o które można się w malej łazience zaczepiać. Przykładowe modele grzejników łazienkowych tego typu można znaleźć np. w Castoramie, gdzie dostępne są też akcesoria do pozostałych systemów ogrzewania: kaloryferowego i podłogowego.
Najczęściej decydują się na nie rodziny z dziećmi, bo to dla nich duża wygoda. Grzejniki łazienkowe drabinkowe składają się – jak wskazuje nazwa – ze szczebelków, na których można zawiesić w kilku rzędach pranie. To duże ułatwienie, jeśli wcześniej trzeba było godzinami suszyć rzeczy nad wanną lub na rozstawionej suszarce. Na grzejniku schną one szybciej i lepiej wyglądają, nie zabierając miejsca. Jednocześnie można tam odwiesić ręczniki po każdym myciu, by już po chwili były ciepłe i suche.
Grzejnik łazienkowy elektryczny i wodny
Rodzaj takiego grzejnika zależy od zastosowania. Elektryczny nie ma może tak dużej mocy, by ogrzać całą łazienkę, ale sprawdzi się do suszenia ubrań. Działa na prąd, więc trzeba pamiętać o podłączaniu go do gniazdka i zwracać uwagę, by go nie zamoczyć. Taki system będzie dobry jako uzupełnienie ogrzewania podłogowego.
Z kolei grzejnik wodny działa tylko wtedy, gdy tradycyjne kaloryfery, a więc można zapomnieć o suszeniu na nim ręczników po letnim wypadzie nad jezioro. To jednak solidne rozwiązanie o dużej mocy, dzięki któremu zimą faktycznie w łazience będzie ciepło. Można też zastanowić się nad grzejnikami hybrydowymi, wodno-elektrycznymi, które spełniają obie te funkcje.
U mnie bardzo dobrze się sprawdza ogrzewanie podłogowe 🙂
Ja nie mam ogrzewania podłogowego. Jakoś bardziej przystępne zdecydowanie było ogrzewanie poprzez grzejniki. Grunt to też wybrać grzejniki dobrej jakości i wydajne pod względem ciepła. Ja mam z Armatury Kraków KFA i te właśnie polecam 😉