Niepotrzebny czy zepsuty, a więc zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny to frakcja odpadów, której ilość zwiększa się w wyraźny sposób z roku na rok. Korzystamy z coraz większej ilości smartfonów, komputerów, nowoczesnych sprzętów RTV i AGD, częściej wymieniamy zużyte albo po prostu starsze urządzenia na nowe, a wówczas mierzymy się z dylematem: gdzie oddać sprzęt elektroniczny, który nie jest już nam potrzebny?
Segregacja odpadów i utylizacja elektrośmieci chronią ludzi oraz środowisko
Zgodnie z polskim prawem elektroodpady nie mogą być wyrzucane do zwykłych pojemników na śmieci, ale trafiać powinny do wyznaczonych w tym celu miejsc zbiórki, dzięki czemu będą one mogły być bezpiecznie zutylizowane lub przetworzone. Ze względu na niebezpieczne lub toksyczne substancje, które zawiera sprzęt elektroniczny, utylizacja i recykling elektroodpadów, poprzedzone właściwą ich selektywną zbiórką, są koniecznością.
Na szczęście, według raportu przygotowanego pod koniec 2019 roku przez firmę zajmującą się gospodarowaniem odpadami – Stena Recycling (zobacz: https://www.stenarecycling.pl/top-menu/aktualnosci/urzdzenia-rtv-i-agd-psuj-si-wkrotce-po-upywie-gwarancji/) wielu z nas (62% ankietowanych) jest już świadomych tego, że sprzęty IT, RTV czy AGD mogą zawierać substancje niebezpieczne i ich porzucenie w niedozwolonych miejscach jest nielegalne oraz fatalne w skutkach dla środowiska.
Dlaczego jeszcze selektywna zbiórka i recykling elektroniki są tak ważne?
Wiele z substancji i pierwiastków, zawartych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym to jednocześnie bardzo cenne surowce, które mogą być ponownie wykorzystane do produkcji nowych dóbr, zamiast leżeć odłogiem na strychach i wysypiskach. Stena Recycling -firma zajmująca się zarządzaniem odpadami i recyklingiem, dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod i technologii, udowadnia, że elektroodpady to prawdziwa kopalnia cennych metali.
W jej oddziałach, a zwłaszcza w oddziale we Wschowie, z podzespołów elektronicznych pozyskuje się metale żelazne, nieżelazne oraz szlachetne. Pozwala to oszczędzać ich pierwotne źródła, jest tańsze, a także umożliwia zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, co dziś jest szczególnie istotne. Odpowiedzialne postępowanie z elektroodpadami może zatem przynosić korzyści na wielu płaszczyznach.
Nie tylko punkty selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK) przyjmują elektrośmieci
Zlokalizowane w każdej gminie PSZOK zajmują się zbiórką wszystkich problematycznych odpadów komunalnych. Można zatem właśnie do nich nieodpłatnie przekazać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Prawo zobowiązuje ponadto sprzedawców do darmowego odbioru elektrośmieci od klientów, kupujących w ich sklepie nowy sprzęt tego samego rodzaju. Kupując telewizor, można zatem pozostawić stary odbiornik w punkcie sprzedaży. Od 2016 roku można także zostawić małogabarytowe zużyte sprzęty bez konieczności dokonania zakupu innego produktu, w przypadku dużych sklepów o powierzchni dedykowanej sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych powyżej 400mkw.
Przedsiębiorcy – sprzedawcy, producenci czy zakłady przetwarzania sprzętu elektronicznego lub elektrycznego mogą natomiast liczyć na fachowe wsparcie ze strony firm takich, jak Stena Recycling. Jej pracownikom zlecić można odbiór odpadów elektronicznych, ich neutralizację lub recykling.