Święta Wielkanocne to czas radosny, który rozpoczynamy od uroczystego śniadania. Aby wspólnie spędzone z rodziną chwile były czasem jeszcze bardziej uroczystym, warto zadbać o odpowiednią oprawę posiłku. A wystarczy do tego jedynie odrobina chęci i szczypta fantazji. Jak przygotować stół na wielkanocne śniadanie, by niczego na nim nie zabrakło i jednocześnie, by nie przesadzić z ilością dekoracji?
Punkt 1 – tkaniny na stole
Zanim jakiekolwiek potrawy czy ozdoby znajdą się na wielkanocnym stole, musimy przede wszystkim rozłożyć na nim tkaniny, czyli obrus oraz serwety. Co do wyboru koloru obrusu, to wszystko zależy od naszych preferencji, jednak ten biały, starannie wykończony, zawsze świadczy o wyrafinowanym guście gospodarza i jest odpowiedni na każdą okazję. Po pierwsze biały obrus wygląda elegancko, a po drugie otwiera przed nami bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o dobór kolorystyczny zastawy i ozdób wielkanocnych.
Dopełnienie dekoracji stanowić będą eleganckie serwetki. Odpowiednio dobrane, z motywami wielkanocnymi ożywią wygląd stołu i podkreślą wagę uroczystości. Ładnie prezentować będą się również filcowe podkładki pod talerze o oryginalnych wzorach. Oczywiście, jeśli nie chcemy zepsuć ostatecznego efektu, zachowajmy umiar.
Punkt 2 – zastawa stołowa
Podczas śniadania wielkanocnego z pewnością będziemy chcieli skorzystać z naszej najlepszej zastawy, sztućców, kieliszków i innych naczyń. W symbolikę tego święta bardzo dobrze wpisuje się zastawa z motywami florystycznymi lub delikatnymi akcentami, nawiązującymi do świąt wielkanocnych. Rozwiązaniem uniwersalnym jest natomiast zakup białej zastawy, którą można udekorować w zależności od tego, na jaką okoliczność zostanie ona wykorzystana. Można np. talerze czy sztućce obwiązać kolorową wstążeczką, przybrać kwiatami czy innymi świątecznymi dekoracjami. Oczywiście w sklepach dostępne są także różnego typu naczynia z motywami świątecznymi, których cena jest niewysoka. Raz zakupione mogą nam służyć podczas śniadania wielkanocnego każdego roku.
Punkt 3 – potrawy wielkanocne
Nie ma mowy o śniadaniu wielkanocnym bez tradycyjnych dla tego szczególnego czasu potraw. W centralnym punkcie na naszym świątecznym stole powinna się znaleźć święconka. Możemy ją postawić w koszyku lub wyłożyć na elegancki półmisek. Zgodnie z tradycją na stole nie może zabraknąć jajek, smakowitych wędlin oraz pysznych, domowych ciast, takich jak chociażby babka czy mazurek. Jeśli przy wielkanocnym stole zasiądą małe dzieci, kupmy specjalne foremki np. w kształcie zająca czy baranka i w nich upieczmy ciasto. Z pewnością takie smakowite ozdoby zyskają uznanie w oczach maluchów i najszybciej znikną ze stołu.
Punkt 4 – kwiaty
Ze względu na to, że Wielkanoc przypada w tym okresie roku kalendarzowego, w którym wszystko budzi się do życia, to na stole nie może zabraknąć żywych kwiatów. Mogą to być kwiaty cięte lub w doniczce. Najbardziej charakterystyczne dla tego okresu są żonkile, narcyzy, hiacynty, przebiśniegi oraz bazie. Bardzo ładnie prezentować się też będą gałązki bukszpanu oraz mirtu, czy jadalna trawka wielkanocna, w którą włożymy wydmuszki.
Punkt 5 – dekoracje i inne akcenty
Wielkanoc obfituje w moc różnorodnych symboli, które budują atmosferę tego okresu. Warto tutaj zadbać o szczegóły, bo to właśnie one decydują o charakterze dekoracji. Wspaniale na stole będą prezentowały się ozdoby w wiosennych barwach, czyli w różnych odcieniach koloru żółtego czy zielonego, dowolnie ze sobą łączone. Na stole nie powinno zabraknąć wielobarwnych pisanek, baranków, kurczaczków, zajączków. To, czy sięgniemy po baranka z cukru, z czekolady, ciasta, z materiału, papieru czy porcelany, zależy tylko od nas – oferta tego typu dekoracji jest w sklepach tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Jeśli dysponujemy odrobiną wolnego czasu, to dodatkowo możemy przygotować własnoręczne ozdoby jadalne lub z papieru/materiału etc. Bardzo dobrze sprawdzą się także dekoracje z wikliny czy drewna. Postarajmy się jednak nie popaść w przesadę dekorowania, by stół nie sprawiał wrażenia przeładowanego, ale żeby przyciągał wzrok swoją oryginalnością.
Dużo radości przy wielkanocnym stole
Przygotowując stół na wielkanocne śniadanie, powinniśmy postarać się nie tylko o smaczne potrawy, ale też elegancki obrus, zastawę, kwiaty i dekoracje. W zależności od efektu, który chcemy osiągnąć, możemy zdecydować się na mocniejsze akcenty barwne lub delikatne, subtelne dekoracje. Zawsze powinniśmy dążyć do tego, by nakrycie było po prostu gustowne i eleganckie. Gdy na naszym stole zapanuje ład i porządek, domownicy będą czuli się przy nim komfortowo, a czas spędzony razem będzie okresem szczególnie radosnym.