Jak rozpoznać źle wykonaną izolację budynku?

Budowa domu to nie lada wyzwanie, ciężko jednoznacznie wyodrębnić najważniejszy jej etap, gdyż każdy błąd na jakimkolwiek etapie może mieć katastrofalne skutki i skończyć się dodatkowym nakładem finansowym i opóźnieniem w oddaniu budynku do użytkowania. Jednym z kluczowych momentów budowy jest z pewnością ocieplanie budynku. Dlatego zaleca się powierzenie wszelkich prac sprawdzonemu wykonawcy, oferującemu profesjonalne usługi, gwarantujące wysoką jakość wykonania. Mamy prawo wymagać od takiej firmy przed wykonaniem jakichkolwiek prac profesjonalnego projektu termoizolacji budynku, uwzględniającego wiele kwestii związanych ze specyfiką elewacji i samego budynku. Jak rozpoznać źle wykonywane ocieplenie budynku? Na co nie dać się złapać?

Wykonawca źle zabezpiecza budynek.

Wszelkie prace termoizolacyjne powinny być poprzedzone odpowiednim zabezpieczeniem budynku przed ewentualnym zabrudzeniem, na które narażone są nie tylko ściany, ale też okna, schody. Równie ważne jest zabezpieczenie ocieplanej elewacji przed wiatrem i działaniem promieni słonecznych, co zagwarantuje równomierne wysychanie materiału. Mówiąc odpowiednie zabezpieczenie, mamy na myśli specjalną siatkę ochronną, którą zamieszcza się na rusztowaniu.

Niewłaściwe przygotowanie podłoża.

Należy pamiętać o właściwym przygotowaniu powierzchni ścian pod materiały izolacyjne, uwzględniając specyfikę ich budowy oraz oczywiście stan techniczny. Oceny stanu ścian oraz ich przygotowania do ocieplenia dokonuje fachowiec, nadzorujący przebieg wszelkich prac. Odpowiednio przygotowane podłoże jest gładkie, równe, niezabrudzone i niezapylone – to wszystko gwarantuje właściwą przyczepność dla kleju. Niedopuszczone jest ocieplanie ścian zagrzybionych lub o wysokim współczynniku wilgoci. Podłoże kruche z kolei powinno zostać zagruntowane, by poprawić przyczepność materiałów.

Niedokładne nakładanie ocieplenia.

Dobór właściwych materiałów to kluczowy moment, nieodpowiednio dobrane lub słabe jakościowo mogą prowadzić w konsekwencji do odspajania poszczególnych warstw izolacji i konieczności rozbiórki wykonanego ocieplenia. Często spotykanym błędem przy pracach termoizolacyjnych jest niedokładne rozprowadzanie warstwy kleju na płytach styropianowych, a także pozostawianie szczelin między nimi lub wypełnianie ich zaprawą. Taki zabieg wcześniej czy później prowadzi do rozszczelniania warstwy izolacyjnej i powstawania tzw mostków termicznych.

Niedostosowanie się do panujących warunków pogodowych.

Przebieg prac ociepleniowych powinien być uzależniony od warunków pogodowych. Zaleca się prowadzenie prac w okresie od marca do października przy temperaturze od +5 do +25 stopni Celsjusza. W sytuacji, gdy zachodzi konieczność pracy w niesprzyjających warunkach, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia elewacji przez rozwieszenie specjalnych siatek osłonowych, które umieszcza się na rusztowaniach.

Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *