Jak segregować śmieci i jakie worki na odpady wybrać?

350 kg – tyle mniej więcej śmieci produkuje każdy z nas w ciągu roku. Generuje to wiele problemów zarówno w mikro-, jak i w makroskali. Składowanie, utylizacja, recykling, wywóz śmieci, segregacja… Wszystkie te zagadnienia podlegają z tego m.in. powodu ścisłym regulacjom. Jak zatem należy prawidłowo segregować odpady, jakich pojemników czy worków do segregacji śmieci używać?

Od pewnego czasu w Polsce obowiązuje WSSO – Wspólny System Segregacji Odpadów. Należy się nim kierować, kupując pojemniki na odpady segregowane do firmy czy kosze do segregacji śmieci w domu. Wytyczne WSSO podpowiadają także, jak segregować odpady w sposób poprawny.

PAPIER – pojemniki na odpady i worki na śmieci w kolorze niebieskim

Aktualne zasady segregacji śmieci wymagają od nas gromadzenia odpadów papierowych w workach i pojemnikach niebieskich, ale… uwaga! Nie każdy papierowy śmieć może się tutaj znaleźć. Nie wrzucamy tu papieru brudnego, np. zużytych ręczników papierowych, chusteczek higienicznych czy papierowych opakowań po produktach spożywczych. To raczej miejsce na stare gazety, zeszyty, papier biurowy, ulotki reklamowe, niepotrzebną korespondencję, dokumenty, papierowe torby, kartonowe opakowania etc.

SZKŁO – worki i pojemniki do segregacji śmieci w kolorze zielonym

Z segregacją szkła też nie jest łatwo czy intuicyjnie. Zielone pojemniki i worki na śmieci służą do gromadzenia w nich odpadów szklanych, ale… Absolutnie nie wolno nam wrzucać do nich: żarówek, świetlówek, kawałków szyby okiennej, szkła żaroodpornego, resztek potłuczonego lusterka czy stołowej ceramiki. Gromadzi się tu natomiast np. butelki, słoiki (bez nakrętek), puste (!) buteleczki po lekach, szklane opakowania po kosmetykach czy niektórych produktach spożywczych.

METALE I TWORZYWA SZTUCZNE – pojemniki i worki na śmieci pomarańczowe

Pomarańczowe worki i pojemniki na odpady przeznaczone są na metal i tworzywo sztuczne, ale nie wszystko, co metalowe czy plastikowe może tu trafić. Nie wkładamy do nich np. baterii, sprzętu elektronicznego, metalowych puszek po farbach, olejach ani żadnych opakowań po produktach w aerozolu. Lądują tutaj m.in. takie śmieci, jak plastikowe butelki, nakrętki, foliówki, kartony i metalowe puszki po napojach, kapsułki po kawie, opakowania po pastach do zębów, jogurtach, styropian, stare garnki, folia aluminiowa.

BIO – worki do segregacji odpadów i pojemniki na śmieci brązowe

Do brązowych worków i pojemników na śmieci trafiają odpady BIO, czyli wszystko, co „naturalne” – a w zasadzie prawie wszystko, bo tu również obowiązuje nas masa wyjątków. Nie wolno do bioodpadów wrzucać niczego, co jest pochodzenia zwierzęcego (kości, mięsa, tłuszczu, odchodów, sierści), ani ziemi, kamieni, popiołu, drewna. To miejsce na zwiędnięte rośliny, fusy po kawie czy herbacie, zgniłe owoce, warzywa, a także skorupki jajek (tylko skorupki, same jajka już nie), wszystkie resztki jedzenia (pod warunkiem, że są bezmięsne).

ZMIESZANE – pojemniki i worki na odpady w kolorze czarnym

I wreszcie opcja „dla niezdecydowanych” – czarne worki i kosze do segregacji śmieci, do których wkładamy wszystko, czego nie da się – zgodnie z prawidłowymi zasadami segregowania odpadów – umieścić w innych pojemnikach. Tu jednak też są zakazy. Nie może być odpadów zielonych, chemicznych, remontowych, leków, elektroniki. Odkładamy do „zmieszanych” za to m.in. zużyte środki higieniczne, tekstylia, resztki mięsne, odchody zwierzęce (np. zawartość kuwet)…

Worki na ODPADY ZIELONE, worki na GRUZ, pojemniki na ODPADY WIELKOGABARYTOWE

Osobną kwestię stanowią „sezonowe” odpady zielone i „okolicznościowe” śmieci poremontowe oraz wielkogabarytowe. Te pierwsze (gromadzone w szarych workach) to zgrabione liście, skoszona trawa, odłamane gałęzie etc. Nie wolno ich mieszać z kamieniami, ziemią czy popiołem. Specjalne worki na gruz niezbędne są nam tylko w przypadku remontu, a do pojemników na odpady wielkogabarytowe wyrzucamy głównie stare meble.

Worki na śmieci – pojemność, cena, gdzie kupić

Mocne i trwałe worki na odpady segregowane – w różnych kolorach i o różnej pojemności (worki na śmieci 60 l, worki 120 l i in.) najlepiej zamówić w sklepie internetowym bezpośrednio od producenta. Grala oferuje duży wybór i korzystne ceny, z którymi możesz zapoznać się tutaj: http://sklep.grala.com.pl

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *