Niestety wiele miejsc nie wygląda na pierwszy rzut oka na bezpieczne. Ale może się okazać, że nawet ładnie wyglądający plac zabaw wcale nie jest bezpieczny. Co prawda zarządcy muszą robić przeglądy roczne placów zabaw. Jednak w międzyczasie może coś się zepsuć czy też zostanie postawiony nowy element zabawowy. Jak sprawdzić czy plac jest na pewno bezpieczny?

Czy plac zabaw ma regulamin?

Co ciekawe nawet place zabaw muszą mieć regulamin. Tabliczka z regulaminem może być zamieszczona na bramce wejściowej, ogrodzeniu czy jeśli plac nie jest ogrodzony to na jednym z jego elementów. W regulaminie oprócz samych zasad zachowania i użytkowania sprzętów zabawowych można też znaleźć dane kontaktowe do zarządcy terenu. Ponadto mogą być w nim wypisane jakie normy spełnia plac. Powinny to być normy z grupy PN-EN 1176-2009. Mogą być też w nim zapisane przeglądy placów zabaw z poprzednią i następną datą.

Sprzęty do zabawy

Te elementy można ocenić na pierwszy rzut oka. Powinny wyglądać na solidne, trwałe i nieuszkodzone. Na przykład drewniane domki czy mostki wspinaczkowe powinny być zakotwiczone w gruncie na stalowych kotwach. Nie mogą być zgnite, połamane czy popękane. Elementy plastikowe takie jak siedziska huśtawek nie mogą być popękane, połamane czy z widocznymi, głębokimi rysami. Warto też zwrócić uwagę czy na sprzętach nie ma zardzewiałych albo ostrych elementów, albo czy gdzieś nie brakuje śrub lub łańcuchów.

Także nawierzchnia placu zabaw powinna być odpowiednio miękka, aby zapewnić tzw. swobodny upadek. Niestety w każdej sekundzie nawet pilnowane dziecko może się po prostu przewrócić, a nawierzchnia ma zapewniać amortyzację upadku.

Ogrodzenie i strefy bezpieczeństwa

Nie wszystkie place zabaw są ogrodzone, ale ze względów bezpieczeństwa nie wszystkie muszą. Jeśli placyk jest położony między blokami, gdzie przechadzają się tylko piesi to ogrodzenie nie jest konieczne. Ale jeśli plac zabaw zlokalizowany jest w pobliżu jezdni, torów tramwajowych, stawu itd. musi być ogrodzony, nawet niskim płotkiem.

Sprzęty ustawione na placu powinny zachowywać tak zwaną strefę bezpieczeństwa. Muszą być oddalone od siebie, tak aby bawiące się dzieci nie zderzały się czy nie zahaczały o siebie podczas zabawy. Na przykład strefa dookoła karuzeli wynosi 2 m. Dopiero dwa metry dalej można postawić kolejny element do zabawy.

No votes yet.
Please wait...