Szukasz alternatywy dla wszędobylskiego stylu skandynawskiego lub nie podoba ci się chłodny minimalizm nowoczesnych aranżacji? Jeśli chcesz znaleźć receptę na piękne i przytulne wnętrze, postaw na styl angielski. Estetyka domów i mieszkań Wyspiarzy to doskonały przepis na zaaranżowanie przyjaznego wnętrza, w którym odpoczynek będzie czystą przyjemnością.

Styl angielski w obecnym wydaniu ma bardzo długa tradycję i kształtował się przez wiele lat. Jego korzenie sięgają wiejskich domostw angielskiej szlachty, które to były oazami spokoju i miejscem letniego wypoczynku bogaczy. Styl angielski jest zatem doskonałym połączeniem przytulności i elegancji. Jeśli chcesz, aby właśnie takie było twoje mieszkanie, sprawdź jak uzyskać styl angielski w aranżacji wnętrza.

Jasne barwy

Podstawową barwą stosowaną w stylu angielskim jest biel. Białe mogą być ściany, meble i dodatki, jednak nie jest to chłodna biel, typowa dla stylu skandynawskiego. W domach i mieszkaniach Anglików biel jest bowiem „ocieplona” innymi barwami np. beżem i brązem. Dzięki temu pomieszczenia urządzone w tym stylu są jednocześnie jasne i przytulne.

Biel ścian w angielskim wydaniu jest również „ocieplona” za pomocą drewna, a raczej boazerii. Większość z nas z pewnością kojarzy eleganckie okładziny pokrywające ściany, zestawione najczęściej z tapetą z motywem kwiatowym lub roślinnym. Jest to właśnie boazeria angielska. W sprzedaży dostępne są gotowe panele bogato zdobione sztukaterią, jednak tego typu okładziny z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Boazeria angielska szczególnie dobrze prezentuje się w salonach.

Kwieciste wzory

Kolejnym elementem, który nadaje pomieszczeniom angielskim przytulny charakter są motywy kwiatowe. Znajdują się one na wspomnianych już tapetach, poduszkach dekoracyjnych, pledach, narzutach czy zasłonach. Takie botaniczne odniesienia jednocześnie sprawiają, ze wnętrza urządzone w stylu angielskim są przytulne, ale również świeże i przyjazne.

Meble

W aranżacjach utrzymanych w stylu angielskim występuje zazwyczaj niewiele mebli, jednak mają one okazałe kształty i rozmiary. W pokoju dziennym króluje sofa, na której można wygodnie usiąść z książką i obowiązkową filiżanką herbaty, natomiast w sypialni obłożone poduszkami łóżko. Meble powinny być wykonane z bielonego drewna lub utrzymanego w naturalnej tonacji. Ponadto elementy tapicerowane w angielskich wnętrzach zazwyczaj wykończone są przy użyciu kwiecistych tkanin lub gładkich w jasnych odcieniach. Warto pamiętać, ze sofa, fotele czy krzesła obite skórą z pewnością nie będą pasować do stylu angielskiego.

Bogactwo dekoracji

Pełnię angielskiego stylu można osiągnąć jedynie dzięki dodatkom, ponieważ to właśnie one kreują cały charakter wnętrza. Z powodzeniem można postawić na sentymentalne dodatki np. fotografie rodzinne oprawione w dekoracyjne ramy, pamiątki po przodkach i stylizowane bibeloty. Uzupełnieniem ich ozdób będzie serwis herbaciany, wyeksponowany w przeszklonej witrynie. Szczególnie efektownie będą prezentować się białe filiżanki i imbryki, zdobione motywem kwiatowym. Dopełnieniem klimatycznej aranżacji salonu w stylu angielskim jest biblioteczka z książkami, kominek z ozdobnym gzymsem oraz żyrandole kryształowe.

No votes yet.
Please wait...