Aranżacja małego salonu w bloku wymaga od nas bolesnych kompromisów, ale przy odrobinie kreatywności i niewielkie wnętrze może stać się wizytówką naszego mieszkania. Kolory ścian, meble, a nawet dekoracje i oświetlenie mogą nadać wnętrzu przestronności i optycznie je powiększyć. Oto kilka trików, jak urządzić mały salon, by wydał się większy niż w rzeczywistości.

Kolory ścian w małym salonie

Urządzając mały salon postaw na biel. Biały kolor optycznie powiększa małe wnętrza, wypełnia je światłem, nadaje im przestronności. Ponadto biel kojarzy się z porządkiem i higieną, salon wydawać się będzie nowy i czysty.

Choć biel wydaje się mało praktycznym rozwiązaniem do salonu, w którym czas spędza cała rodzina, wystarczy wybór odpowiednich farb, by z łatwością zetrzeć zabrudzenia czy plamy, bez szkody dla powłoki. Białe ściany dają się też łatwo odnowić – wystarczy jedna warstwa farby, by odświeżyć kolor zabrudzonej ściany.

– Wybierając kolor do małego salonu pamiętajmy jednak, by postawić na chłodny odcień bieli. Tylko te powiększają optycznie pomieszczenie. Ciepły odcień, choć wprowadza do wnętrza przytulny nastrój, przybliża nam ścianę, na którą patrzymy, w ten sposób pomniejszając pomieszczenie – przestrzega ekspert DOM.pl.

Meble do małego salonu

Głównym elementem wyposażenia każdego rodzinnego salonu jest kanapa. Choć do małego pomieszczenia powinniśmy wybierać lekkie meble, to jeśli chodzi o wypoczynek postawmy na rozkładaną sofą z funkcją spania i schowkiem na pościel. Mały salon znajduje się najczęściej w… małym mieszkaniu, w którym trudno znaleźć miejsce dla gości – rozkładany mebel sprawi, że w szybki sposób przemienimy salon w pokój gościnny. W schowku zaś będziemy mogli trzymać nie tylko pościel, ale również zapasowe ręczniki czy inne tekstylia konieczne w każdym mieszkaniu.

Urządzając mały salon zrezygnujmy z meblościanek lub ciężkich, drewnianych mebli, które przytłoczą małe wnętrze. Wybierajmy raczej ażurowe regały, rozkładane ławy, na ścianach zawieśmy zaś pojedyncze półki.

– Ostatnio bardzo popularne są meble modułowe, które idealnie sprawdzą się w małym salonie. Dzięki nim wyposażenie możemy dostosować dokładnie do potrzeb naszej rodziny i rozmiaru wnętrza – podpowiada ekspert z DOM.pl

Podobnie, jak w przypadku ścian, wybierajmy jasne kolory mebli, co nada lekkości mebli. Pamiętajmy też, że każdy mebel wyda się lżejszy, jeśli zamontujemy kilkucentymetrowe nóżki.

Wykorzystujmy wnęki! Jeśli nasz salon nie jest idealnie prostokątny, każdy zakamarek starajmy się wykorzystać na zamontowanie dodatkowych półek czy ustawienie niezbędnego wyposażenia. Większe wnęki możemy przykryć drzwiami przesuwnymi, tworząc szafę – konieczną w każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu. By jeszcze lepiej wykorzystać nowy schowek, wybierzmy lustrzaną powierzchnię drzwi. Lustra to świetny pomysł na małe wnętrza. Odbijając pomieszczenie mogą je powiększyć nawet dwukrotnie!

Oświetlenie małego salonu

Oświetlenie nie tylko buduje klimat wnętrza, ale może je również dodatkowo korygować. W blasku słońca ciepłe kolory stają się bardziej intensywne, potęgując pomniejszenie wnętrza, więc to kolejny powód, by w małym salonie wybierać zimne kolory. Jeśli zaś chodzi o oświetlenie sztuczne, to stosujmy żarówki o zimnej barwie, które pogłębią efekt, jaki dają chłodne odcienie ścian.

Równie ważny jest wybór odpowiednich opraw oświetleniowych. W małym salonie zrezygnujmy z długiego, zwisającego żyrandola na rzecz przymocowanej do sufitu listwy świetlnej z kilkoma punktami. Oprawy skierujmy ku górze, co sprawi, że mały salon wyda się wyższy. Ten efekt spotęguje oczywiście biały sufit…

W małym salonie dodatkowo zamontujmy na ścianach kinkiety i ich światło również skierujmy na powierzchnię ściany. Jeśli nasz salon nie jest kwadratowy, kinkiet powieśmy na krótszej ścianie, co poprawi proporcje wnętrza.

– Pamiętajmy, że mały salon nie lubi chaosu i bałaganu. Sprzątajmy go regularnie, odkładajmy przedmioty na swoje miejsca, ale to nie wszystko. Wybierajmy także meble z tej samej kolekcji, podobne ramki do zdjęć, oprawy oświetleniowe tej samej linii, motyw tkaniny dekorującej okno powtórzmy na kanapie, np. szyjąc poszewki na poduszki z tego samego materiału co zasłony. Harmonijne wnętrze wydaje się bardziej przestronne i… dużo przyjemniej spędza się w nim czas z najbliższymi podsumowuje ekspert DOM.pl.

Wiele ciekawych inspiracji znajdziecie na: Dom.pl/inspiracje

No votes yet.
Please wait...