Jaką szerokość powinien mieć wałek malarski?

Na rynku znajdziesz wałki malarskie o wielu różnych szerokościach. To, na jaką się zdecydujesz, powinno być uzależnione od tego, jakiej wielkości powierzchnię chcesz pomalować. Im szerszy wałek, tym większą powierzchnię pomalujesz podczas jednego ruchu — malowanie dużej powierzchni małym wałkiem byłoby bardzo czasochłonne i męczące.

Najbardziej uniwersalne wałki, służące do malowania np. ścian czy sufitów, mają zazwyczaj szerokość w zakresie ok. 12-25 cm. Węższe wałki, z których niektóre mają zaledwie kilka centymetrów, okazują się nieocenione przy pracach dekoracyjnych, malowaniu trudno dostępnych miejsc (narożniki i wnęki) czy wąskich elementów (np. ramy okienne). Z kolei najszersze wałki będą niezbędne podczas malowania fasady czy elewacji.

Długość uchwytu też ma znaczenie

Warto pamiętać również o dobraniu odpowiedniej długości uchwytu wałka. Jego rozmiary uzależnione są przede wszystkim od tego, do malowania jakiej powierzchni przeznaczony jest konkretny model.

Małe i wąskie wałki do malowania niewielkich powierzchni mają zazwyczaj krótki uchwyt. Z kolei te do malowania sufitów czy elewacji wyróżniają się długim uchwytem, umożliwiającym wygodą pracę na takiej wysokości. Wiele z nich posiada uchwyt teleskopowy, co pozwala dostosować długość do aktualnych potrzeb. Możesz też zakupić oddzielnie sam wałek oraz kilka różnych uchwytów dopasowanych do niego, przez co zyskasz uniwersalny zestaw do malowania w wielu miejscach.

Wałki malarskie z różnym pokryciem

Kupując wałek do malowania, koniecznie zwróć uwagę na pokrycie, nazywane również runem. Jego rodzaj i długość zależą m.in. od tego, jakie powierzchnie i za pomocą jakiej farby najlepiej się nim maluje.

Popularnym rozwiązaniem jest wałek sznurkowy, który można stosować z różnymi rodzajami farb. Najlepiej sprawdzi się jednak przy pracy na farbach lateksowych, fasadowych i dyspersyjnych. Wśród innych popularnych materiałów wykorzystywanych na runo znajdziesz również włókna syntetyczne poliakrylowe, mikrofazę, flok, gąbkę, welur czy nawet skórę jagnięcą.

Długość runa a powierzchnia malowania

Jeśli chodzi o pokrycie wałka malarskiego, znaczenie ma nie tylko jego rodzaj, ale również długość. Może być ona bardzo zróżnicowana, w zależności od rodzaju malowanej powierzchni.

W przypadku malowania powierzchni gładkich najlepszym wyborem będzie wałek z krótkim runem — sprawdzi się przy malowaniu na gładzi czy przy lakierowaniu podłóg. Najbardziej uniwersalny jest wałek o długości runa w zakresie ok. 12-17 mm. Za jego pomocą możesz malować tapety oraz tynki. Z kolei długie runo będzie nieocenione podczas malowania na nierównym podłożu jak niegładzony gips bądź cegła. Wykorzystując ten model, możesz także osiągnąć różne ciekawe efekty dekoracyjne oraz bawić się fakturami.

No votes yet.
Please wait...