Gdyby sporządzić listę sprzętów AGD, bez których w zasadzie nie można się obejść, na pewno zebrałoby się trochę rzeczy. Bez wątpienia należy do nich żelazko – w końcu kto lubi chodzić w pogniecionych ubraniach?
Jeżeli wydaje Ci się, że wybór odpowiedniego modelu to błahostka, to niestety jesteś w błędzie. Przekonasz się o tym, gdy zaczniesz poszukiwania, bo oferta na rynku jest bardzo szeroka, a liczba dostępnych opcji i funkcji może przyprawić o zawrót głowy. Jaki materiał, moc czy ciśnienie pary? Podpowiadamy!
Żelazko: parowe czy suche?
Pierwszy dylemat, na jaki natrafisz, dotyczy rodzaju żelazka. Możesz wybierać pomiędzy parowym a suchym, które dzieli kilka zasadniczych różnic.
Żelazko parowe ma tę przewagę, że możesz nim prasować zarówno na sucho, jak i na mokro. Nalewasz wody do specjalnego zbiornika i włączasz opcję nawilżania, po czym z otworów w stopie żelazka leci para, dzięki czemu praca idzie szybciej, a prasowanie pomiętej odzieży staje się dużo łatwiejsze.
Z kolei suche żelazko przechodzi powoli do lamusa. Pozwala tylko na – jak sama nazwa wskazuje – prasowanie na sucho, bez możliwości nawilżania.
Zatem pierwszy problem z głowy – żelazko parowe to najkorzystniejsza opcja.
Czym kierować się przy wyborze mocy żelazka?
Jeżeli chodzi o moc, to generalnie można, przyjąć, że im więcej, tym lepiej, bo dzięki temu żelazko nagrzeje się dużo szybciej. W sprzedaży dostępne są żelazka o mocy od ok. 300W do 3000W. Te najsłabsze to modele turystyczne – są niewydajne i nadają się wyłącznie na krótkie wyjazdy, a nie jako sprzęt niezbędny w gospodarstwie domowym.
Używając żelazka o małej mocy, trzeba liczyć się z tym, że stracimy czas na czekanie, aż stopa żelazka osiągnie odpowiednią temperaturę, a woda w zbiorniku zacznie wrzeć, żeby móc wytworzyć parę. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę to, że większa moc to też większy rachunek za prąd.
Żelazko – jaka stopa będzie najlepsza?
Kolej na wybór materiału, z jakiego wykonano stopę żelazka. To bardzo ważna decyzja, ponieważ tworzywo ma wpływ na komfort prasowania. Na co konkretnie? Na przykład zależy od tego łatwość przesuwania żelazka po prasowanym materiale, czyszczenie czy też problem z przywieraniem jego stopy do tkaniny.
Najtańszy materiał – a przy tym najgorszy z dostępnych – to stal, więc lepiej nie kierować się niską ceną. Zdecydowanie lepiej wybrać spośród stóp z emalii, szafiru, ceramiki, aluminium i teflonu.
Niekwestionowanym zwycięzcą jest szafir. Lista jego zalet jest długa: stopy szafirowe są nadzwyczaj wytrzymałe, odporne na zarysowania, gładko suną po prasowanym materiale, szybko się nagrzewają i łatwo się je czyści.
Wybór kształtu stopy żelazka
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Zastanawiając się nad żelazkiem, na pewno warto pomyśleć o budowie stopy. Tutaj znów może zaskoczyć Cię mnogość oferowanych wariantów kształtów. Przykładowo, stopa wyglądająca jak kropla wody ma tę zaletę, że podczas cofania nie gniecie prasowanej rzeczy. Kiedy natomiast często prasujesz koszule lub dziecięce ubrania, przyda Ci się żelazko ze stopą posiadającą z przodu spore zwężenie – łatwo wówczas poradzisz sobie z małymi przestrzeniami, takimi jak te między guzikami.
To tylko podstawowe informacje, ale z takim przygotowaniem możesz już śmiało wybrać się na zakupy, a o najdrobniejsze szczegóły techniczne dopytać profesjonalnego sprzedawcę.
W moim przypadku dwa ostatnie żelazka były totalną klapą, teraz zakupiłam lepsze i mam nadzieję, że posłuży mi przez wiele lat.
Warto zainwestować w porządne żelazko, żeby nie zniszczyć własnych ciuchów. Co zresztą mi się przytrafiło 🙂
Bardzo fanjy artykuł