Czym jest smog?

Smog to mieszanina substancji wytwarzających się podczas nieefektywnego spalania paliw, w tym węgla kamiennego, drewna, benzyny i oleju napędowego. Znajdują się w nim pyły zawieszone PM2.5 i PM10 oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które zwiększają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Zgodnie z informacjami zaprezentowanymi na blogu prawdaosmogu.pl, zanieczyszczone powietrze w ciągu ostatnich 17 lat doprowadziło do śmierci nawet 1,07 miliona osób. Groźne substancje są obecne nie tylko na zewnątrz, ponieważ przedostają się do domów i mieszkań przez nieszczelności, a także podczas wietrzenia pomieszczeń. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie ich są oczyszczacze, które usuwają z powietrza cząsteczki zanieczyszczeń. Ilość urządzeń dostępnych na polskim rynku jest bardzo duża, o czym można przekonać się przeglądając ranking oczyszczaczy powietrza, który stał się inspiracją do napisania tego artykułu. Zaprezentowane tutaj wskazówki mają za zadanie ułatwić wybór urządzenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Sercem oczyszczacza są filtry

Poszczególne oczyszczacze powietrza różnią się między sobą pod względem rodzaju posiadanych filtrów. W sprzedaży dostępne są oczyszczacze wyposażone w jonizatory albo filtry wodne, jednak warto pamiętać o tym, że w walce ze smogiem najlepiej sprawdzają się urządzenia z filtrem węglowym oraz HEPA.
Pierwszy z nich jest zbudowany z węgla aktywnego, który pochłania lotne związki organiczne, w tym WWA, natomiast drugi eliminuje drobne cząsteczki pyłów zawieszonych. W oczyszczaczach powietrza znaleźć można różne standardy filtrów HEPA, które są numerowane od 10 do 14. Różnią się one skutecznością całkowitą wynoszącą od 95% do 99,97% filtracji pyłów o rozmiarze 0,3 mikrometra. Wybierając oczyszczacz nie musimy się jednak mocno kierować tym parametrem, bo nawet filtr niższej klasy poprzez wieloetapowe filtrowanie powietrza usunie z niego większość cząstek. Lepiej przy zakupie spojrzeć na życie filtra HEPA. Te bardziej pojemne posłużą nam dłużej, co często wpływa na koszty eksploatacji. Podczas wybierania oczyszczacza powietrza na szczególną uwagę zasługują zatem modele, które posiadają oba te filtry.

Używany filtr powietrza w standardzie HEPA

Używany filtr powietrza w standardzie HEPA

Zakup urządzenia z dodatkowymi filtrami jest opłacalny wtedy, gdy ich działanie jest zgodne z potrzebami użytkowników. Wbrew pozorom duża ilość filtrów nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością oczyszczacza. Dobrym przykładem może być jonizator, który jest wprawdzie przydatny, zwłaszcza dla alergików, ale skutkiem ubocznym jego pracy może być wytwarzanie ozonu. Ważne jest zatem to, aby kierować się nie tylko ilością posiadanych filtrów, lecz także standardem wykorzystanych przez producenta technologii.

Najważniejsze parametry oczyszczacza

Wśród oczyszczaczy znajdują się modele zaprojektowane z myślą o pomieszczeniach różnej wielkości. Producenci określają maksymalną powierzchnię, którą jest w stanie oczyścić urządzenie, posługując się metrami kwadratowymi lub sześciennymi. Mniej zrozumiałym jest oznaczanie wydajności według parametru CADR. Należy przyjąć, że oczyszczacz powietrza zapewni efektywną pracę przy CADR = 80 m3/h na każde 10 m2 pomieszczenia. Zakup oczyszczacza przeznaczonego do mniejszego pomieszczenia niż to, w którym ma być wykorzystywany, jest poważnym błędem. Takie urządzenie nie będzie w stanie wyłapać wszystkich obecnych w pomieszczeniu zanieczyszczeń. Równie ważna jest głośność pracy, która nie wpływa wprawdzie na jakość oczyszczania, ale decyduje o tym, czy urządzenie będzie zapewniać domownikom komfort nawet podczas pracy i snu. W najniższym trybie oczyszczacz nie powinien generować hałasu wyższego niż 40 dB, ale gdy chcemy go „nie słyszeć”, to jego głośność powinna spaść nawet poniżej 25 dB.

Funkcje dodatkowe

Niektóre oczyszczacze powietrza wyposażone są w funkcje dodatkowe, które nie wpływają wprawdzie na jakość filtracji, ale zapewniają użytkownikom urządzenia większy komfort. Najbardziej pożądaną z nich jest nawilżanie powietrza. W sezonie grzewczym do przesuszenia powietrza dochodzi w znacznej części domów i biur. Oczyszczacz z funkcją nawilżania pozwala zapobiec skutkom tego problemu, takim jak drapanie w gardle, swędzenie oczu albo podrażnienie skóry.
Inne ciekawe rozwiązania proponowane przez producentów to funkcja Auto, po wyborze której oczyszczacz sam dostosowuje tempo filtracji do stanu powietrza, a także Timer, pozwalający na zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia urządzenia. Jednak tańsze modele, które nie posiadają tego typu udogodnień, również są godne uwagi, ponieważ spełniają najważniejsze zadanie, jakim jest eliminacja zabójczego smogu.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...