Najpierw wybierz konkretną technologię

W przypadku telewizora używanego głównie do oglądania filmów, warto postawić na jakość. Dlatego lepiej niż starsza i tańsza technologia LCD sprawdzi się technologia LED lub OLED.

Ekrany z diodami LED możemy podzielić na te, w których diody rozmieszczone są przy krawędziach, oraz te z diodami rozmieszczonymi w równomierny sposób na całej powierzchni. Pierwsze rozwiązanie to Edge LED — matryca jest w tym przypadku oświetlona nierównomiernie. Przy opcji Full LED możesz liczyć na lepszy efekt.

Najlepsze odwzorowanie kolorów czy idealną głębokość czerni oferują telewizory z ekranem w technologii OLED. To najbardziej nowoczesne, ale również najdroższe rozwiązanie — organiczne diody samodzielnie emitują światło, a każdy z pikseli świeci osobno. Dodatkowe zalety tego rozwiązania to możliwość zastosowania w bardzo cienkich odbiornikach, szerokie kąty widzenia oraz niezwykle atrakcyjny czas reakcji.

Jakie wymiary powinien mieć telewizor do filmów?

Na rynku znajdziesz telewizory w najróżniejszych wymiarach. Za standard jest uważane obecnie 40 cali, jednak w przypadku sprzętu do oglądania filmów z pewnością warto pomyśleć o nieco większym ekranie. Pamiętaj jednak, że wielkość urządzenia jest uzależniona od dostępnej przestrzeni — należy zapewnić oglądającym odpowiednią odległość od odbiornika, która w przypadku największych telewizorów powinna wynosić nawet ok. 3 metrów.

Kompromisowym rozwiązaniem, które zapewni dobrą jakość, a jednocześnie pozwoli zamieścić sprzęt w niewielkim nawet pokoju, będzie telewizor 50 cali Ultra HD 4K, ewentualnie Full HD. Odległość oglądania powinna przy takim urządzeniu wynosić mniej więcej 2 metry.

W przypadku telewizorów do filmów zdecydowanie warto postawić na rozdzielczość Ultra HD 4K, która zapewni najlepszą jakość obrazu; Full HD to opcja bardziej ekonomiczna, która zadowoli nieco mniej wymagających widzów.

Co decyduje o jakości obrazu?

Wysoka jakość obrazu — to podstawa, jeśli szukasz telewizora do filmów. Co o niej decyduje? W dużej mierze wspomniane już aspekty, takie jak rodzaj zastosowanej technologii czy rozdzielczość. Warto jednak przyjrzeć się także różnym dodatkowym opcjom.

Jedną z nich jest HDR, dzięki której urządzenie emituje jasność zbliżoną do tej rejestrowanej przez ludzkie oko. Zastosowanie tej technologii powoduje, że możesz cieszyć się wyjątkowo płynnym obrazem, co docenią nie tylko miłośnicy gier komputerowych, ale też wielbiciele dobrych filmów.

Kolejne ciekawe technologie wpływające na jakość obrazu to PurColor oraz Quantum Dot. Pierwsza z nich gwarantuje naturalne odcienie barw, a druga ich wyjątkowo dobre nasycenie. Nie sposób nie wspomnieć też o technologii Ambilight — wykorzystując zamontowane z tyłu telewizora i generujące kolorowe poświaty diody, możliwe jest uzyskanie efektu rozszerzania się obrazu, co zdecydowanie uatrakcyjnia seans.

No votes yet.
Please wait...