Warto zadbać o przestrzeń wokół domu i odpowiednio zaaranżować ogródek. Pytanie zasadnicze brzmi, co można zrobić i zasadzić, by później się nie narobić? Na jakie rozwiązania warto się zdecydować, by było praktycznie i stylowo zarazem?

Postaw na trawą ozdobną, iglaki i dekoracyjne kamienie

Twój ogródek może być niemal bezobsługowy. Wystarczy, że wybierzesz do swojego ogrodu trawę ozdobą. Świetnie sprawdzi się dekoracyjna trawa pampasowa, ale możesz postawić też na kostrzewę siną albo wyjątkowego iglaka, która zmienia barwę z zieloną na czerwoną jesienią, czyli cyprysik letni. Ten ostatni możesz posadzić w gruncie albo w donicy. Pamiętaj, by odpowiednio oświetlić piękne rozłożyste rośliny. Sprawdzi się w tym przypadku lampa najazdowa, ale równe dobrze możesz wybrać latarenki ogrodowe i umieścić je pomiędzy nasadzeniami. Pomiędzy roślinami wysypane będą także dekoracyjne, drobne kamienie. Taka aranżacja będzie się prezentować naprawdę wyjątkowo, ale to jeszcze nie wszystko, w końcu możesz ozdobić roślinnością zarówno front, jak i tył swojej działki.

Wybierz łąkę kwietna zamiast tradycyjnego trawnika

Na tyłach możesz stworzyć łąkę kwietną, która będzie wyjątkowym zakątkiem natury w środku miejskiego zgiełku, jeśli wokół Twojego domu widoczny jest urbanistyczny krajobraz. Z kolei gdy mieszkasz na przedmieściach czy na wsi w otoczeniu natury łąka kwiatowa będzie po prostu przedłużeniem czy dopełnieniem otoczenia. Na łąkę kwietną można wybrać wszystkie rośliny, które powszechnie można spotkać na łąkach. Zatem można na niej sadzić maki, nagietki, chabry, ale i aksamitka, smagliczka, czy czarnuszka siewna. Można postawić też na byliny takie jak jeżówki, krwawniki macierzanki czy dzwonki. Na łące kwietnej nie mogą znaleźć się gatunki, które zaliczane są do inwazyjnych gatunków obcych, a ich listę można zobaczyć na stronie rządowej udostępnione przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Łąka kwietna jest samowystarczalna nie wymaga ingerencji. Nie kosi się miejsca, gdzie się znajduje przez cały okres wegetacji. To doskonały wybór dla tych którzy chcą mieć zachwycający ogród wiosną i latem, a jednocześnie przyjazny dla pszczół. Obok łąki kwietnej można postawić małe lampki solarne, które obok latarni zewnętrznych świetnie się sprawdzają.

Postaw na latarnie ogrodowe i stwórz wyjątkowy klimat

Bez wątpienia latarnie ogrodowe i mniejsze latarenki prezentują się wyjątkowo zarówno posadowione obok ścieżek jak i w samym ogrodzie. Oczywiście razem z nimi można zamówić kompletny zestaw montażowy. Doskonałą ofertę takiego oświetlenia ma chociażby Philips. Można zdecydować się na model wykonany z tworzywa sztucznego i aluminium prezentujący się zupełnie niczym uliczna latarnia. Do latarni zewnętrznych ze stopniem szczelności IP 44 można dobrać odpowiednie źródła światła LED, oczywiście pyłoszczelne i wodoszczelne. Takie modele rekomendowane są do stosowania na zewnątrz. Obok latarenek mogą stanąć ławeczki, ale takie oświetlenie może znajdować się także blisko innej architektury ogrodowej.

Wybierz altankę ogrodową i podświetl ją lampkami LED

Oczywiście w tak pięknym ogrodzie musi znaleźć się także miejsce relaksu, zatem jeśli nie dysponujesz klasycznym tarasem albo po prostu chcesz dodatkowo zagospodarować przestrzeń wokół domu, wybierz altankę ogrodową. Drewniana altanka może być utrzymana w dowolnej kolorystyce, w końcu zawsze można przemalować je przy użyciu farby do drewna. Zadaszona altanka może być miejscem odpoczynku na łonie natury z filiżanką kawy w dłoni. Oczywiście aby altanka była funkcjonalna nie tylko za dnia, ale również po zmroku warto wyposażyć ją w odpowiednie oświetlenie. Można wybrać lampkę wiszącą albo postawić na taśmy LED i zamontować je od wewnętrznej i zewnętrznej strony daszku.

Twój ogród może być praktyczny i stylowy. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych rad, a nie będziesz musiał spędzać dużo czasu na mozolnych pracach pielęgnacyjnych czy regeneracyjnych. Oprócz tego zamiast klasycznego płotu albo tuż przy nim można posadzić żywopłot, który może szybko przesłonić widok na posesję, zatem to Ty decydujesz jak bardzo chcesz się odgrodzić od świata.

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...