Jak zaplanować wnętrze swojego domu?

Podstawą w projektowaniu przestrzeni jest jej ergonomia i funkcjonalność. Dobry rozkład wnętrza stanowi fundament wygodnego mieszkania. W związku z tym podczas planowania podziału domu warto zasięgnąć porady specjalistów. Wykwalifikowany projektant wnętrz doradzi, jak rozplanować pomieszczenia, aby spełniały jak najwięcej funkcji.

Stefa dzienna i strefa nocna

Podziała na strefę dzienną i strefę nocną jest bardzo ważny. Otwarta przestrzeń do spędzania czasu podczas dnia zbliża domowników, zaś wyciszona strefa nocna daje im miejsce do odpoczynku i relaksu. Dzięki temu każdy członek rodziny znajdzie fragment dla siebie w przestrzeni domowej. Warto wziąć pod uwagę również to, że strefa dzienna najczęściej znajduje się na dole, bliżej wejścia (jest do niej łatwiejszy dostęp). Zaś strefa nocna, to miejsce nieco oddalone. W piętrowych budynkach najczęściej jest na górze, zaś w parterowych w tylnej części domu. Ważne jest, aby strefy te były od siebie oddalone. Taki podziała ułatwia domownikom wykonywanie różnych czynności w tym samym czasie. Jeden członek rodziny może spać w strefie nocnej, podczas gdy inni oddają się aktywnościom w strefie dzienne. Właściwa aranżacja tych miejsc to kluczowy aspekt. Jeśli przykładowo potrzebujemy miejsca do pracy, to kącik, w którym będziemy siedzieć przy komputerze powinien być odpowiednio do tego dostosowany. Podobnie, jeśli salon mam służyć spotkaniom rodzinnym, to zadbajmy, aby znalazł się w nim duży stół coraz wygodna kanapa. Wsparcia w aranżacji wnętrz warto szukać u dekoratorów. Jedną z firm, dla których aranżacja wnętrz nie ma tajemnic, jest Homemakers.

Zaplanuj przyszłość

Wnętrze domu powinno odpowiadać zarówno potrzebom dnia dzisiejszego, jak i tym, które przyjdą w przyszłości. Zatem warto zastanowić się, co będzie nam potrzebne za jakiś czas. Jeśli obecnie nie mamy dzieci, ale planujemy je w przyszłości, to warto już na etapie projektu wybrać, które wnętrza będą do ich dyspozycji. Jeśli ustalimy to już na samym początku, to łatwiej będzie nam wprowadzać zmiany za jakiś czas. Podobnie planując budowę piętrowego domu zastanówmy się na usytuowaniem minimum po jednej łazience na każdym piętrze. Często na parterze znajduje się tylko ubikacja, co po latach może okazać się dużym kłopotem. Osoby starsze nie zawsze mają siłę, aby pokonywać schody, a w końcu za ileś lat i nas może to spotkać. Kolejny aspekt, to garderoba. Warto przemyśleć poświęcenie jednego miejsca, które posłuży nam za przechowalnię ubrań i butów. Dzięki temu nie będziemy musieli w każdym pokoju umieszczać dużych szaf. Istotne jest również dostrzeganie potrzeb domowników. Jeśli, któryś z nich ma pasję, do której realizacji potrzebuje osobnego pomieszczenia, to warto zadbać, aby miał takie miejsce. Podobnie sprawa wygląda z gabinetem. Coraz większa liczba osób pracuje z domu. W związku z tym odpowiednie miejsce do wykonywania obowiązków zawodowych też może okazać się niezbędne. Tego typu wymagania, odnośnie konkretnej przestrzeni dobrze mieć przygotowane jeszcze przed spotkaniem z architektem.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *