Zmywarka – za i przeciw
Na początek przekonajmy się, jakie są jej mocne i słabe strony, aby zadecydować, czy faktycznie warto w nią inwestować, czy lepiej nie. Na pewno jej zaletą jest to, że oszczędzamy zarówno wodę, jak i czas. Myjąc naczynia ręcznie, nie tylko zużywamy za dużo wody, ale i w tym czasie moglibyśmy robić coś innego. Ze zmywarką to możliwe. A jednocześnie naczynia się idealnie umyte – czyste i lśniące. Są też od razu suszone, a w zależności od tego, z jakimi zabrudzeniami mamy do czynienia, można ustawić taki program, aby sobie z tym poradził.
Do wad zaś zaliczymy oczywiście duży wydatek, jaki niektórym może się kompletnie nie kalkulować, zwłaszcza że zmywarka nie jest sprzętem pierwszej potrzeby (jak chociażby lodówka). To również przyszłe większe zużycie prądu, a także hałas, który może denerwować. Niektórych może zniechęcić też to, że nie wszystkie naczynia oczyścimy w zmywarce, na przykład drewniane czy malowane.
Jakie mamy rodzaje zmywarek?
Istnieją dwa typy: wolnostojące i do zabudowy. Przeważnie mają identyczne funkcje i możliwości, to samo można powiedzieć o sposobie działania. Jednakże różnią się bardzo tym, w jakim miejscu można je postawić. Wolnostojące mogą znaleźć się w dowolnym miejscu w kuchni, a dość często mają zdejmowaną górną ścianę, co pozwala na zamontowanie kuchennego blatu. Niestety, mogą aranżacyjnie nie pasować do innych elementów, bo ciężko będzie dostosować wygląd frontu do wystroju pomieszczenia.
To dopasowanie zaś zapewniają zmywarki do zabudowy, a więc jak zależy nam na wrażeniach estetycznych, to może jednak ta opcja będzie lepsza? Warto jednak wiedzieć, że dzielą się na dwa rodzaje. Mogą być częściowo zintegrowane (widoczny panel sterowania na frontowych drzwiach), jak i całkowicie zintegrowane (ukryty za drzwiczkami zmywarki panel sterujący).
Co sprawdzić przed zakupem?
Istnieje kilka najistotniejszych parametrów, które musimy ocenić, zanim zdecydujemy się na konkretny sprzęt. To przede wszystkim oznaczenie klasy energetycznej, a znajdziemy ją na etykiecie urządzenia. Objaśnia bardzo ważną kwestię – średnie zużycie energii podczas zmywania. Najlepsze są te z oznaczeniami A+++ (czyli największa oszczędność energii), a najgorsze D (najmniejsza).
Kolejnym bardzo istotnym parametrem jest pojemność, czyli to, ile kompletów naczyń można włożyć jednocześnie do środka zmywarki. To, jaka powinna być duża, jest zależne od tego, ile osób mieszka w domu. Dla pary nie potrzeba zbyt pojemnej, bo wystarczy kompaktowa, na 4-6 kompletów naczyń, ale już większa rodzina powinna mieć o rozmiarze 45 cm. Poza tym sprawdźmy zużycie wody, podgrzewanie wody, a także jakie jest wyposażenie interesującego nas modelu.
Zadajmy sobie też różne pytania, na przykład jak czyścić zmywarkę? Czy nie jest to zbyt żmudne? Jakie opinie ma dany sprzęt w internecie? Czy nasi znajomi mają takie urządzenie i mogą coś doradzić? To też będzie pomocne w wyborze.
Właśnie szukam zmywarki dla siebie, ale nie wiedziałam na co zwrócić uwagę. Bardzo ciekawy wpis. Na pewno pomoże mi w wyborze.