Kupujemy parasol ogrodowy – skuteczna ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem
Sklepy stacjonarne i internetowe posiadają szeroki wybór różnych parasoli ogrodowych. Wybierać można spośród parasoli o różnym stylu i z różnych materiałów w szerokiej gamie kolorystycznej. Jednak nie ważne, jaki parasol ogrodowy wybierzemy, ma on spełniać swoją główną funkcję, a jest nim ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Zaletą parasola ogrodowego jest również ochrona przed nagłym deszczem, który często zaskakuje w letnie dni. Rozłożenie parasola ogrodowego pod drzewem to także skuteczna ochrona przed spadającymi na stół ogrodowy liśćmi i owadami. Parasol ochroni nas podczas wypoczynku, będzie również odpowiednią osłoną dla dzieci bawiących się w ogrodzie. Warto przemyśleć przeznaczenie naszego parasola, a kierując się odpowiednimi wskazówkami z pewnością dokonamy odpowiedniego zakupu.
Na samym początku rozważyć należy jaka wielkość parasola będzie odpowiednia. Parasol, który usytuowany ma być np. na balkonie, albo często zmieniać będzie położenie powinien być nie za duży i lekki. Parasol, którego zadaniem ma być stworzenie zacienionego miejsca do wypoczynku, może być większych rozmiarów, a tym samym będzie on dużo cięższy. Taki większy parasol ogrodowy może być umieszczony na większych wolnych przestrzeniach i nie zaburzy wówczas proporcji, przytłaczając swoim rozmiarem.
Zarówno do mocowania mniejszych, jak i większych rozmiarów parasoli potrzebne są odpowiednie podstawy stabilizujące. W przypadku małych parasoli zazwyczaj są to plastikowe podstawy, które obciąża się, napełniając je piaskiem lub wodą. Możliwość łatwego usunięcia obciążenia ( wylanie wody lub wysypanie piasku )pozwala na ich łatwe przemieszczanie. Duże, a zarazem cięższe parasole wymagają solidnych często betonowych lub granitowych podstaw. Ze względu na obciążenie parasole te umieszczane są przeważnie w stałym miejscu. Jednak dla ułatwienia producenci ułatwiają przemieszczanie również takich parasoli, a do podstaw montują kółka i rączki także umożliwiające ich łatwy transport.
Rodzaje parasoli ogrodowych
Najbardziej znanym i popularnym parasolem jest klasyczny parasol ogrodowy. Przypomina on z wyglądu parasolkę przeciwdeszczową, a różni się od niej mocniejszą ramą i rozmiarami. Takie klasyczne parasole dostępne są w wielu rozmiarach i wykonane są z mniej i bardziej odpornych materiałów. Każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie model. Znaczące jednak przy klasycznym rodzaju parasola ogrodowego jest usytuowanie jego nogi. Znajduje się ona w centralnej części czaszy, a tym samym może znacząco ograniczać wykorzystanie rzucanego przez czaszę cienia. Jednak, aby sprostać wyzwaniu, wielu producentów oferuje stoły ogrodowe z wyciętym pośrodku blatu otworem na nogę parasola.
Ciekawym rozwiązaniem natomiast są parasole ogrodowe o bocznym położeniu nogi. Konstrukcja ta pozwala na umieszczenie parasola z boku, a rzucany przez czaszę cień może być w pełni wykorzystany. Noga parasola nie zawadza, a dostępne są również parasole montowane bezpośrednio do ścian budynków.
Najbardziej jednak praktycznym i nowoczesnym parasolem jest model o konstrukcji łamanej. Może być budowy klasycznej, jak i na bocznym wysięgniku. Swoja popularność jednak zawdzięcza przegubie w trzonie parasola. Dzięki niemu możliwe jest ustawianie kąta nachylenia czaszy i jej obroty o 360 stopni. To praktyczne rozwiązanie pozwala na sterowanie parasolem wraz ze zmianą położenia słońca, a zasięg rzucanego cienia może być dużo większy.
Wybierając parasol ogrodowy ważne, aby pod uwagę wziąć również jego styl, który pasować powinien do otoczenia i posiadanych mebli. Nawiązywać może do klasycznych albo nowoczesnych stylów, a dopasujemy go materiałem, z jakiego zbudowana jest rama parasola, kształtem i kolorem. Czaszę można wybierać spośród okrągłych, kwadratowych, a także wielokątnych kształtów. Poszycia czaszy natomiast dostępne są w wielu rozmaitych kolorach. Warto wybierać neutralne, spokojne kolory, które pasują do większości otoczenia. Wprowadzając jednak ostre kolory, pamiętajmy, że parasol przykuje wzrok, niekoniecznie pożądany podczas relaksu. Jeśli pod uwagę bierzemy materiał, z jakiego zrobiony jest parasol ogrodowy, warto poświęcić tu nieco więcej czasu, aby zapoznać się z jego jakością. Nie ważne czy będzie to parasol plastikowy, metalowy czy drewniany. Ważne, aby konstrukcja była solidna i dobrze wykonana. Zazwyczaj mniejsze parasole posiadają odpowiednią do wymiarów ramę plastikową. Z pewnością podoła ona wyzwaniu przy małych wymiarach. Natomiast przy większych parasolach rama będzie już metalowa bądź drewniana. Musi odznaczać się większą trwałością przy większych wymiarach czaszy.
Dobrze zastanówmy się przed wyborem parasola ogrodowego. Duża dostępność wielu modeli gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niekiedy jednak jakość równa jest wyższej cenie. Warto jednak przemyśleć droższy zakup, ale solidny i długoletni. Przecież parasol ogrodowy to ważna dla zdrowia ochrona przed szkodliwymi promieniami UV, a dobry jakościowo parasol to komfortowy wypoczynek w cieniu.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. parasole ogrodowe: ogrodolandia.pl/parasole-ogrodowe |
Dziękuję za ten artykuł. Mam dwójkę dzieci i zastanawiam się co będzie lepszym rozwiązaniem. Czy parasol czy namiot ogrodowy. Dzieciaki latem biegają po ogrodzie. Chciałabym wybrać coś stabilnego. Sąsiadka kupiła parasol polskiego producenta, firma mieści się z Zgierzu i mówi że jest zadowolona. Zastanawiałam się czy może tej firmy nie kupić namiotu. Bo to ma jednak 4 nogi nie jedną. Mniejsze prawdopodobieństwo, że dzieciaki to przewrócą.
@Hanka, pewnie chodzi o firmę Vika ze Zgierza? Jeśli tak to ja mogę ich polecić. Mam ich parasol ogrodowy od dwóch lat – jest stabilny, nie przewrócą go dzieciaki ani wiatr czy silny deszcz, poszycie nie blaknie pod wypływem słońca i jest bardzo solidne.
Świetne porady!