Kiedy nadejdzie czas, gdy dziecko zmienia się w młodego człowieka, jego otoczenie też powinno przejść metamorfozę. W pokoju dziecięcym nastolatek zdecydowanie już nie wytrzyma. Być może warto, żebyś zawczasu przygotował mu optymalne miejsce do życia – jeśli tego nie zrobisz, bądź pewien, że weźmie sprawy w swoje ręce. A to może skończyć się w najlepszym razie dziurami w ścianie lub meblami upstrzonymi napisami.

Świat nastolatka – pokój młodzieżowy

Dojrzewający człowiek potrzebuje otoczenia, które będzie obrazem jego duszy, ale również spełni jego potrzeby. Pokój powinien zapewniać mu prywatność. Jeśli zamierzasz przearanżować pokój swojego dziecka, zacznij od tego, aby przedyskutować z nim zmiany. Nie wszystkie pomysły nastolatka mogą wydawać Ci się funkcjonalne czy sensowne, jednak pokój młodzieżowy musi być dostosowany do charakteru młodej osoby, która będzie w nim mieszkać. Możecie stworzyć wspólny projekt i ustalić wiele kompromisów, a efekt końcowy zadowoli i Ciebie, i humorzastego nastolatka.

O czym pamiętać przy wyposażaniu pokoju młodzieżowego?

O ile dziecko może obyć się bez porządnego biurka, o tyle nastolatek powinien mieć je w pokoju. Jego czas wolny, ale i wiele prac domowych, mogą wiązać się z korzystaniem z komputera, dlatego blat powinien być duży i pozwalać na swobodne pisanie i czytanie. Nastolatek pozbędzie się również wielu swoich niedawno ukochanych przedmiotów – głównie zabawek. W pokoju młodzieżowym już nie wystarczy otwarty regał, na którym wszystko może być na wierzchu.

Nastolatek potrzebuje mebli do przechowywania, które pozwolą ukryć niektóre z jego tajemnic. Również łóżko ulegnie diametralnej przemianie. Może rozkładana sofa jest tu odpowiednim rozwiązaniem – pamiętaj, że nastolatek powinien czuć się swobodnie zapraszając do siebie przyjaciół czy potencjalne, pierwsze miłości. Mały stolik, gdzie może zaserwować herbatę też będzie przydatny. W pokoju młodzieżowym powinna znaleźć się również dość obszerna szafa na garderobę.

Pokój młodzieżowy – aranżacja

Poznaj najnowsze trendy i zobacz, co podoba się Twojemu nastolatkowi, ponieważ to on będzie spędzał najwięcej czasu w swoim pokoju. Powinien również być z niego dumny, co pozwoli mu chętniej zapraszać do siebie znajomych. Płyty OSB, meble z palet, cegła, farba tablicowa mogą znacznie pomóc Ci w urządzeniu modnego pokoju młodzieżowego. Kieruj się również funkcjonalnością. Same ozdoby również mają znaczenie, jednak pokój młodzieżowy powinien pomagać nastolatkowi w codziennym życiu – nauce i rozwijaniu się. Półki na książki, korkowe tablice, które pomogą mu zapamiętać rozmaite sprawy, dekoracyjne pudła, gdzie szybko „schowa” drobny nieporządek są istotnymi elementami aranżacji.

Wykończenie pokoju młodzieżowego

Ze względu na to, że jeszcze nie do końca dorosły człowiek nie ma zawsze odpowiednio rozwiniętej wyobraźni zadbaj o to, aby podłoga była trwała, łatwa do utrzymania w czystości i odporna na wilgoć. Również ściany mogą być wykończone szczególnie funkcjonalnie – tak, aby nie trzeba było ich często czyścić lub co gorsza remontować. Być może nie warto również inwestować w drogie meble, a niektóre wykonać samodzielnie czy też odnowić stare i niechciane. W pokoju młodzieżowym może panować luźny charakter.

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...