Urządzenia klimatyzacyjne nie są jeszcze standardem w polskich domach. Coraz częściej jednak decydujemy się na tego typu rozwiązania ze względu na korzyści wynikające z ich użytkowania. Klimatyzacja to nie tylko gwarancja przyjemnego chłodu w trakcie upałów. Nowoczesne klimatyzatory odpowiadają też m.in. za oczyszczanie powietrza, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików. Pytań, mitów oraz wątpliwości dotyczących klimatyzacji w domu jest sporo. Warto rozwiać chociaż te najpopularniejsze.

Klimatyzacja do domu nie jest już uznawana za udogodnienie przeznaczone tylko dla najbogatszych. Choć trudno uznać ją za standardowy element wyposażenia, to coraz więcej budynków mieszkalnych (nie tylko tych nowych) jest już zaopatrzona w tego rodzaju rozwiązanie. Planujesz w najbliższym czasie zakup klimatyzatora do domu, ale w Twojej głowie aż roi się od pytań budzących wątpliwości. Sprawdź zatem, czy któreś z nich nie znajduje się poniżej!

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

To chyba podstawowe pytanie dotyczące klimatyzacji w domu. Koszt takiej inwestycji od razu wydaje się nam bardzo wysoki. W rzeczywistości, wiele zależy od tego, na jakie urządzenie się zdecydujemy. Najtańsze będą oczywiście klimatyzatory przenośne, pozbawione jednostki zewnętrznej. Zakup takiego sprzętu to wydatek od kilkuset do około 2-3 tysięcy złotych. Należy jednak zaznaczyć, że tańsze urządzenia nie są wysokiej jakości i istnieje duże ryzyko, że nie sprostają naszym oczekiwaniom. Dlatego też lepiej rozpatrzyć zakup klimatyzatorów stacjonarnych. Ich cena zależy od typu sprzętu oraz mocy. I tak na przykład, klimatyzacja naścienna split kosztuje w przybliżeniu od 2 do 5 tysięcy złotych. Podobne urządzenie, jednak z jednostką sufitową lub przypodłogową to od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Alternatywą mogą być klimatyzatory multisplit, których cena (łączna – zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej) waha się od około 5 do 10 tysięcy złotych. O ostatecznej cenie decyduje również, ile urządzeń zakupimy, a także koszt montażu przez wykwalifikowaną firmę.

Jaką klimatyzację wybrać?

Wybór optymalnego rozwiązania do domu zależy od wielu czynników, m.in. od powierzchni, którą na obsługiwać sprzęt, naszego budżetu, liczby domowników itd. Nie zaleca się zatem kupna urządzenia na własną ręką. O wiele lepiej i bezpieczniej zgłosić się do profesjonalnej firmy zajmującej się montażem klimatyzacji. Fachowcy w mgnieniu oka doradzą, które rozwiązanie będzie w naszym przypadku najlepsze oraz dokonają też niezbędnej wyceny.

Ile prądu pobiera klimatyzacja?

Tu również odpowiedź brzmi „to zależy”. Przede wszystkim od rodzaju sprzętu, na jaki się zdecydujemy oraz danego modelu. Trudno zatem wskazać ogólnie, jak bardzo wzrosną nasze rachunki za prąd. Dzienny koszt użytkowania klimatyzatora to wydatek rzędu kilku złotych. W przeliczeniu miesięcznym za energię elektryczną powinniśmy zatem zapłacić więcej o około 50-80 złotych. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, jaki pobór mocy ma wybrany przez nas sprzęt. Pomoże nam to oszacować faktyczne zużycie prądu danego urządzenia.

Czy można zamontować klimatyzację w bloku?

Można, przy czym należy dopełnić kilku formalności. Zwykle potrzebna jest zgoda od spółdzielni na montaż takiego rodzaju instalacji, szczególnie jeśli chodzi o jednostkę zewnętrzną, którą umieszcza się na ścianie lub dachu. W pierwszej kolejności warto więc zwrócić się właśnie do władz osiedla w celu zaczerpnięcia informacji na ten temat. Druga sprawa, to oczywiście dobór sprzętu do danego lokum. Tu również nie warto nic kupować na własną rękę. Bezpieczniej jest zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy.

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator?

Przede wszystkim w tych pomieszczeniach, gdzie zależy nam na odpowiedniej temperaturze powietrza. Niektórzy chcą ochłodzić całe mieszkanie, a część osób zdecyduje się na takie rozwiązanie tylko w salonie lub gabinecie. Co do lokalizacji samej jednostki wewnętrznej – wiele zależy od rozmieszczenia mebli czy samego układu pomieszczenia. Ścienne klimatyzatory montuje się zwykle pod sufitem. Bez względu na to, jakie urządzenie wybierzemy, nie powinniśmy bać się, że oszpeci ono wnętrze. Klimatyzatory projektowane są obecnie w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu ingerowały w design pomieszczeń.

No votes yet.
Please wait...