Możliwości urządzania mieszkań są w dzisiejszych czasach praktycznie nieskończone – głównym ograniczeniem są jedynie koszty. Wybór materiałów, z których możemy skorzystać jest ogromny i nie inaczej jest w przypadku drzwi, które mogą być wykończone na wiele różnych sposobów. Wybierając je powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na kolorystykę – będzie one odgrywać istotną rolę w tworzeniu estetyki wnętrza.

Kolory a przestrzeń

Nawet wąskie drzwi to elementy o stosunkowo dużej powierzchni, które bardzo wyraźnie dominują w przestrzeni i mogą wpływać na to, jak ją postrzegamy. Dlatego bardzo ważne jest, żeby ten wpływ w jak największym stopniu minimalizować. Możemy to osiągnąć poprzez odpowiedni dobór kolorystyki skrzydła i ościeżnicy.

– „Generalna zasada jest prosta: ciemne kolory są ciężkie i przytłaczające, jasne z kolei charakteryzują się lekkością, otwierają przestrzeń – mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk – Jeśli dane pomieszczenie nie jest zbyt duże – na przykład licząca kilka metrów kwadratowych łazienka – wstawianie w nich drzwi w ciemnym, mocnym kolorze sprawi, że wnętrze będzie wydawać się jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Odwrotny efekt uzyskamy, decydując się na drzwi w odcieniach bieli – dzięki nim optycznie powiększymy przestrzeń, nie będzie ona aż tak klaustrofobiczna”.

Podsumowując – do małych wnętrz lepiej wybrać drzwi o jasnej kolorystyce. Drzwi w ciemniejszych barwach doskonale spiszą się w większych i dobrze oświetlonych pokojach.

Wystrój wnętrza

Podczas urządzenia mieszkania zachowujemy pewien porządek prac. Zgodnie z tym porządkiem drzwi wstawiamy przed malowaniem ścian, tapetowaniem czy ostatecznym ustawianiem mebli i innych elementów wyposażenia. Dlatego warto podczas wybierania kolorystyki drzwi mieć już przynajmniej z grubsza przygotowaną wizję tego, w jakich barwach zamierzamy wykończyć mieszkanie. Czy pozostawimy w nim białe ściany, czy może zastosujemy kilka różnych kolorów? Czy meble będą jasne, ciemne, pastelowe? Wszystko to będzie miało znaczenie dla ostatecznego odbioru przestrzeni mieszkalnej. Na ogół najprostszym, uniwersalnym wyborem są drzwi białe, ponieważ świetnie wpisują się w każdą kompozycję kolorystyczną, nawet jeśli postawimy na ciemniejsze ściany. Drzwi utrzymane w naturalnym kolorze drewna będą z kolei stanowić idealne uzupełnienie przestrzeni jeśli zdecydujemy się na drewniane podłogi oraz urządzenie pokoi w ciepłych kolorach, takich jak brązy, żółcienie, beż. Przy tym wszystkim warto pamiętać, że wszystkie drzwi powinny – dla zachowania estetycznej spójności mieszkania – być w tych samych kolorach.

No votes yet.
Please wait...