Korzyści płynące z uzdatniania wody

W celu uzdatnienia wody, konieczne jest na początku dowiedzenie się tego, jakie zanieczyszczenia się w niej znajdują. Kluczowe jest więc zbadanie jakości wody. W związku z tym najlepiej jest udać się do laboratorium Sanepidu, które wykona analizę składu domowej wody. Jeśli zaś chodzi o wybór metody uzdatniania, to zależy to od rodzaju i stężenia wykrytych zanieczyszczeń.

Oczyszczanie wody

W przypadku drobnych zanieczyszczeń mechanicznych typu osad i pył stosuje się filtry do wody oparte na złożach mineralnych lub na tworzywach sztucznych. Takie filtry montowane są bezpośrednio na urządzeniach hydroforowych. To właśnie na nich osadzają się cząsteczki zanieczyszczeń.

Z kolei w celu pozbycia się nadmiaru żelaza z wody stosuje się napowietrzanie wody specjalną sprężarką lub chemiczne utlenianie żelaza nadmanganianem potasu. Jeśli na urządzeniach sanitarnych pojawiają się brunatne zacieki, osad po zagotowaniu wody czy też plamy na świeżo wypranych ubraniach, to świadczy to właśnie o zbyt dużej ilości żelaza w wodzie.

Zbyt twarda woda i przykry zapach

Jeśli na dnie czajnika osadza się kamień kotłowy, to mamy do czynienia ze zbyt wysoką zawartością wapnia i magnezu w wodzie. W celu pozbycia się problemu, stosuje się filtry do wody ze złożem jonowymiennym. Dzięki temu jony wapnia i magnezu zostaną zastąpione jonami sodu. Do prawidłowego działania zmiękczaczy wody wystarczy jedynie dbać o regularne uzupełnianie soli regenerującej.

W przypadku nieprzyjemnego zapachu warto zamontować bezpośrednio w miejscu czerpania wody urządzenia, które wyposażone są w filtry do wody zawierające węgiel aktywny. Świetne oczyszczenie zapewnia także odwrócona osmoza, dzięki której możliwe jest uzyskanie niemalże krystalicznie czystej wody. Zastosowanie tego typu filtracji wymaga jednak dodatkowej mineralizacji.

Dlaczego warto zainwestować w filtry do wody, czyli korzyści płynące z uzdatniania wody

Chociaż woda płynąca w naszych rurach nadaje się zarówno do prania i mycia, jak również do przyrządzania posiłków i bezpośredniego spożycia, to jednak nie zawsze możemy liczyć na jej dobrą jakość. Gromadzenie się kamienia kotłowego w czajnikach i pozostałych urządzeniach mających styczność z wodą czy też obecność osadu na armaturze – to przykładowe problemy, z jakimi musimy borykać się, jeśli mamy twardą wodę. Do tego dochodzi nieprzyjemny zapach chloru, zmniejszona żywotność podłączonych do instalacji urządzeń AGD czy też rdzawe zaciekami. Pogarsza się też smak wody.

Dzięki zastosowaniu filtrów do wody można znacznie ułatwić sobie życie i usprawnić funkcjonowanie organizmu. Dzięki miękkiej wodzie można sporo zaoszczędzić – zmniejszone zużycie energii, ochrona rur, zmniejszenie ciśnienia i przepływu wody, przywrócenie naturalnego smaku i zapachu cieczy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *