Lampy LED wykorzystywane przy hodowli roślin

Metody wspomagania wzrostu roślin są stosowane od dawna. W palecie dostępnych środków są dobrane do potrzeb nawadnianie i nawożenie. W przypadku upraw polowych dochodzą do tego rozmaite sposoby walki z chwastami rywalizującymi o miejsce i składniki pokarmowe z hodowanymi roślinami i tępienie szkodników. Przy uprawach szklarniowych używa się też regulacji temperatury oraz doświetlania. Bardzo efektywne są lampy LED specjalnie do tego przeznaczone.

Znaczenie światła dla wzrostu roślin

„Światło jest jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do wzrostu roślin. Jest jednocześnie tym obszarem, w którym do niedawna możliwości efektywnego działania były najmniejsze. Przyczyną tej sytuacji był brak wystarczająco wydajnych, a przy tym oszczędnych lamp. Wszystko zmieniło się po rozpowszechnieniu technologii LED. Dzięki niej można wpływać na przyspieszenie rozwoju roślin, a także kształtować poszczególne etapy ich życia: kiełkowanie, wzrost, tworzenie liści, kwitnienie czy pączkowanie” – tłumaczy ekspert z firmy MTLED, zajmującej się oświetleniem przemysłowym i lampami dla rolnictwa.

Dzięki doświetlaniu roślin możliwa jest bardziej wydajna hodowla, także w okresach poza zwykłym sezonem wegetacyjnym. Profesjonalne lampy są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości światła, które umożliwia prowadzenie fotosyntezy koniecznej do szybkiego wzrostu. Fotosynteza może przebiegać przy świetle o długości fali od 400 do 700 nm. Najkorzystniejsze jest światło niebieskie i czerwone. Różne długości fali wpływają jednak na rozmaite mechanizmy funkcjonowania roślin. Żeby odpowiednio wpływać na przyspieszenie poszczególnych etapów życia rośliny, konieczne jest stosowanie światła o odpowiedniej długości fali.

Korzyści stosowania lamp LED do wspomagania wzrostu roślin

Największymi zaletami oświetlenia LED stosowanymi do stymulacji wzrostu i rozwoju roślin są niskie zużycie energii, mała emisja ciepła, możliwość doboru zakresu emitowanego światła.

Oszczędność energii przekłada się wprost na opłacalność produkcji. Lampy LED zużywają około 80% energii mniej niż tradycyjne źródła światła. Dzięki temu ich długotrwałe użycie, niezbędne podczas doświetlania roślin, nie powoduje dużych wydatków na energię elektryczną. Ważna jest również niewielka emisja ciepła przy stosowaniu lamp LED dla roślin, ponieważ za jej sprawą nie trzeba dodatkowo regulować temperatury i stosować kosztownej wentylacji. Mniejsze nagrzewanie się lamp to również zmniejszenie zapotrzebowania roślin na wodę ze względu na niższe parowanie.

PRZECZYTAJ  Zabudowa balkonu – nowoczesny design i funkcjonalność

Dzięki stosowaniu lamp LED wegetacja roślin może zostać przyspieszona nawet o 30%. Umożliwia to uzyskiwanie dużo lepszych efektów w krótszym czasie.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *