Mieszkanie we francuskim stylu

Czym jest obco brzmiący styl art deco, poprawnie pisany z apostrofem skierowanym w prawą stronę nad „e” w déco, a w wersji spolszczonej przyjmujący nawet formę artdeco? Kojarzy się z francuską elegancją, niewymuszonym szykiem, luksusem, ale bez nadmiernego przepychu i blasku.

Styl art deco faktycznie pochodzi z Francji. W języku francuskim art oznacza sztukę. Deco wywodzi się zaś od słowa décoratif czyli dekoratywny, dekoracyjny (to również polskie słowo zaczerpnięte z języka francuskiego). Czyli tłumacząc tę nazwę na język polski powiedzielibyśmy o sztuce dekorowania. Ale prawdę mówiąc to dosłowne tłumaczenie niewiele nam powie o specyfice samego stylu. O jakim dekorowaniu czy być może nawet zdobieniu mówimy i jakie techniki uważane są za wyznaczniki kanonu tego stylu? Postaramy się to dokładnie prześledzić i przybliżyć triki w urządzaniu wnętrz, które sprawią, że w swoim mieszkaniu poczujesz się niemal tak, jak na paryskich salonach.

Wyznaczniki stylu czyli o co tu właściwie chodzi

Art deco to nie tylko styl w urządzaniu wnętrz. To pojęcie zdecydowanie obszerniejsze, obejmujące bardzo szeroko i wszechstronnie pojętą sztukę. Takie jej aspekty jak malarstwo, grafikę, rysunek oraz wspomnianą już architekturę wnętrz, na której skoncentrujemy się w tym tekście. Jeśli więc jest stylem w sztuce, do tego w sztuce francuskiej czyli niezwykle uporządkowanej, chronologicznej i czytelnej, bez wątpienia da się go uplasować na osi czasu historii trendów wizualnych. Czyli da się określi do którego stylu nawiązywał, z którym polemizował, który był mu całkowicie obcy. Jakie były jego początki, następstwa, kontynuacje i stylizacje.

Mówi się, że styl art deco był odpowiedzią na chaos i bałagan sztuki secesyjnej – nawiązującej do orientu, która upodobała sobie faliste linie, roślinne i ornamentalne zdobienia, asymetrię, pastelowe, bardzo rozmyte kolory i linearyzm akcentujący dekoracyjność konturu i linii. Z pewnością każdy z nas szybko wymieni kilka budynków w Polsce, które zostały zbudowane właśnie w stylu secesyjnym. Nie sposób powiem pomylić go z żadnym innym. To bogactwo zdobień jest po prostu unikatowe.

PRZECZYTAJ  Lampa do czytania – jak wybrać najlepsze oświetlenie?

Art deko z założenia miał być stylem zdecydowanie bardziej harmonijnym, prostszym, geometrycznym, spokojnym w formie. Choć z pewnością nie można mu odmówić przepychu i blichtru. Wszystko to za sprawą wykorzystania bardzo dobrych, wysokogatunkowych materiałów w wykończeniach i dekoracji. Stawiał na użyteczność i podkreślenie funkcjonalności przedmiotów, ale nie można mu odmówić finezji, pomysłowości, oryginalności.

Krok po kroku – mini poradnik dla dekoratora wnętrz w stylu art deko

Wszystkie te wymienione wyżej określenia, wyznaczniki stylu art deko być może byłyby oczywiste i jasne dla osoby obeznanej w sztuce i realizacjach z różnych epok. Nic jednak nie powiedzą statystycznemu Kowalskiemu, który po prostu chciałby mieć eleganckie mieszkanie i postanowił urządzić je właśnie we francuskim stylu. Czy to znaczy bowiem, że teraz ma szukać prostych i funkcjonalnych przedmiotów ze zloty zdobieniami i wydać na nie fortunę? Niekoniecznie

Jeśli chcemy mieć mieszkanie urządzone w stylu art deko warto po pierwsze odpowiednio rozplanować przestrzeń. Zastanowić się jakich możliwości oczekujemy po naszym mieszkaniu, jakie jest przeznaczenie poszczególnych przedmiotów, jak one działają na siebie i jaką przestrzeń tworzą jako całość. Zamknijmy oczy i zastanówmy się co najczęściej robimy na przykład w salonie, których mebli używamy najchętniej. Czy salon to dla nas miejsce, w którym przede wszystkim oglądamy telewizję leżąc wygodnie na kanapie, czytamy książkę w fotelu obok bogatych zasobów domowej biblioteczki czy może jemy posiłki przy ogromnym stole wraz z bliskimi. Ta refleksja pomoże nam określić najważniejsze meble w danym pomieszczeniu, które powinny stanowić jego serce i być odzwierciedleniem właśnie stylu art deko.

Warto pamiętać, że aranżując wnętrze, nie musimy od razu wymieniać wszystkich mebli, jeśli zapragniemy określonego stylu. Często wystarczy kilak przedmiotów, te dla nas najważniejsze, będące sednem całej dekoracji. Pozostałe mogą być po prostu tłem dla kilku „głównych bohaterów”. Ta rada jest szczególnie cenna, jeśli chcemy mieszkać w stylu art deko. Niektóre meble wykonane w tym stylu lub wiernie go odtwarzające, są po prostu bardzo drogie. Art deko stawia na elegancję, a na tej, zwłaszcza w opinii Francuzów, nie powinno się oszczędzać. Ponadto, meble w tym stylu sprawiają wrażenie bardzo solidnych i symetrycznych, ale przez to też odrobinę ciężkich i przytłaczających. Dlatego nie można przesadzić i sprawić, by było ich po prostu za dużo.

PRZECZYTAJ  Polecane łóżka do sypialni

Ostatni krok – co i gdzie kupić

Meble w stylu art deko wykorzystują drogie, trudnodostępne materiały takie jak np. kość słoniowa czy heban. Idealnie byłoby więc wykonać je na zamówienie u zaprzyjaźnionego stolarza. Jeśli nie mamy jednak żadnego pod ręką, udajmy się do jednego z popularnych sieciowych salonów meblowych. Na pewno znajdziemy w nim coś, co przypadnie nam do gustu i sprawi, że przy okazji nie zbankrutujemy. Inspiracje stylem art deko są na tyle powszechne, że nie powinniśmy mieć większych problemów z zakupem mebli, wyposażenia kuchni czy łazienki.

O czym warto pamiętać, projektując mieszkanie w stylu art deko? Kila słów podsumowania:

  • detal przede wszystkim – liczy się wykończenie mebli, dodatki takie jak kość słoniowa, heban, złote elementy
  • wykorzystanie materiałów luksusowych i połączenie ich z nowoczesnymi dodatkami takimi jak szkoło czy stal
  • nie są to rzeczy tanie
  • harmonia z otoczeniem, dopasowanie się do niego linią i kompozycją
  • symetryczna kompozycja
  • nacisk na jasność przekazu, podkreślenie funkcji przedmiotu, który miał być piękny i użyteczny
  • elegancja i wysmakowany kunszt

Wpis napisany we współpracy z Fortis ® – Przeprowadzki Łódź i usługi transportowe na terenie Łodzi

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

  1. Każdy ma własny gust, dlatego jedni lubią np. biel inni czerwień, a jeszcze inni granat. Tak samo jest ze stylem w aranżacji wnętrz, jedni lubią porządek oraz dużą przestrzeń a inni dobrze czują się w artystycznym chaosie. Każdy styl odzwierciedla nasze upodobania, które ponoć się zmieniają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *