CCTV, czyli Closed Circuit Television, to jeden z najskuteczniejszych systemów monitoringu, który stosowany jest w obiektach użytku publicznego, zakładach przemysłowych, a coraz większą popularność zyskuje również na posesjach prywatnych. Dowiedz się wszystkiego o systemie CCTV i poznaj jego szerokie zastosowanie.

Czym jest system CCTV?

Monitoring CCTV to system wideonadzoru, który umożliwia obserwację zdarzeń mających miejsce w zasięgu kamer i śledzenie ich na monitorach, do których obraz przesyłany jest droga kablową lub bezprzewodową. CCTV wykorzystuje się w dużych obiektach użytku publicznego, takich jak lotniska, centra handlowe czy nawet całe miasta; zakładach przemysłowych lub innych miejscach pracy; a także na posesjach prywatnych.

Jakie możliwości daje CCTV?

Monitoring CCTV umożliwia nadzór nad zdarzeniami mającymi miejsce w zasięgu kamer, a także nadzór nad działaniem urządzeń technicznych, np. wind. Dzięki systemowi wideonadzoru możliwe są:

  • rozpoznanie sprawcy włamania, kradzieży lub innych wykroczeń czy przestępstw;
  • odtworzenie zdarzeń mających miejsce w monitorowanym miejscu;
  • szybka interwencja ochrony obiektu;
  • interwencja pracowników technicznych;
  • kontrolowanie miejsca pracy pod kątem wykrywania nieprawidłowości.

W następstwie zaobserwowanych zdarzeń lub problemów technicznych możliwe jest również zaalarmowanie pracowników lub osób korzystających z obiektu o niebezpieczeństwie.

CCTV – przewodowy czy bezprzewodowy?

Przewodowe systemy CCTV są o tyle problematyczne, że aby ukryć przewody oraz ewentualnie kamery należy zainstalować go już w trakcie budowy lub generalnego remontu budynku. Systemy bezprzewodowe wydają się być dzisiaj znacznie lepszym rozwiązaniem. Szczególnie, że kamery przesyłające obraz do monitorów przy użyciu sieci LTE wyeliminowały zakłócenia, jakie do tej pory zdarzały się podczas przesyłu radiowego. Co więcej, nowoczesny systemy bezprzewodowe posiadają własny, wewnętrzny system zasilania, dzięki czemu nie musisz martwić się o wymianę lub ładowanie akumulatorów, a także o to, że przestaną pracować podczas przerwy w dostawie prądu.

CCTV – skorzystaj z ochrony

Kamery IP mogą przesyłać obraz również do oddalonych od miejsca monitoringu siedzib firm ochroniarskich. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie dla właścicieli prywatnych posesji, ponieważ pod ich nieobecność lub w momencie, kiedy zostaną obezwładnieni przez napastników czy włamywaczy, służba ochrony ma możliwość zareagować lub wezwać pomoc.

Czy CCTV to tylko monitoring?

W dzisiejszych czasach analogowe systemy CCTV są wypierane przez dużo bardziej funkcjonalne systemy cyfrowe. Kamery z technologią cyfrową pozwalają między na kompresję danych, czy znacznie poprawiające bezpieczeństwo wykrywanie ruchów. Bardzo ważna jest kompatybilność z komputerami PC, która umożliwia przechowywanie danych. Oprogramowanie komputerowe, które współpracuje z cyfrowymi systemami CCTV, posiadaj funkcje automatycznego powiadamiania operatora o zachodzącym zdarzeniu.

No votes yet.
Please wait...