Nienawidzisz mycia podłóg? W takim razie wyposaż się w mop parowy! Z jego pomocą nie tylko łatwo i szybko wyczyścisz zabrudzoną podłogę, ale także umyjesz piekarnik, grill, okna, a nawet fugi.

Dawniej mycie podłóg uważane było za jedno z najcięższych zajęć domowych. Praca odbywała się bowiem na kolanach i wymagała ręcznego wykręcania szmatki maczanej w misce z ciepłą wodą. Zajęcie było więc nie tylko czasochłonne, ale również wyjątkowo męczące; zwłaszcza, w przypadku osób zmagających się z dolegliwościami kręgosłupa. Czasy się jednak zmieniają i w końcu miejsce szmatki oraz miski z detergentem zajął mop z wiadrem wyposażonym w specjalny, obrotowy wyciskacz. Niestety, ten rodzaj rozwiązania również nie jest wolny wad. Smugi, zacinający się system do odsączania nadmiaru wody, długi czas wysychania nawierzchni – to przykładowe minusy użytkowania wspomnianego rozwiązania. Minusy, których nie doświadczymy korzystając z mopa parowego.

Dla kogo mop parowy?

Mop parowy to urządzenie, które sprawdzi się w niemalże każdym domu. Z powodzeniem umyjemy nim zarówno panele, linoleum, jak i podłogi wykonane z terakoty czy nawet kamienia. Wyjątek stanowią nawierzchnie drewniane (nie wszystkie!). Mopem parowym można bowiem myć jedynie te podłogi z drewna, które zostały uprzednio pokryte odpowiednim lakierem (wodorozcieńczalnym, chemoutwardzalnym albo fotoutwardzalnym). Urządzenie nie sprawdzi się natomiast w przypadku podłóg drewnianych impregnowanych olejami i woskami, gdyż wysoka temperatura pary wytwarzanej przez mechanizm mopa mogłaby uszkodzić zarówno warstwę impregnatu, jak i znajdujące się pod nią drewno.

Czym kierować się podczas wyboru mopa parowego?

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli elektrycznych mopów parowych. Różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami wynikają zarówno z ich funkcjonalności, jak i jakości komponentów wykorzystanych do ich stworzenia (a tym samym ceny). Klasyczny mop parowy może być używany wyłącznie do mycia podłóg. Zupełnie inaczej jest w przypadku tzw. mopów 2 w 1, czyli urządzeń, których budowa pozwala na przekształcenie w myjkę parową. Korzystając z mopa parowego 2 w 1, możemy więc umyć zarówno podłogę, jak i okna, okap, piekarnik, ruszt czy nawet fugi.

Poza funkcjonalnością warto również zwracać uwagę na parametry, takie jak: moc urządzenia (decyduje o czasie, w jakim mop będzie gotowy do pracy), wielkość zbiornika na wodę (im mniejszy zbiornik, tym częściej trzeba będzie uzupełniać wodę), długość przewodu zasilającego (minimum 4 -5 metrów), waga mopa (im lżejszy mop, tym łatwiejsza i szybsza praca), możliwość regulacji ilości wytwarzanej pary, a także rodzaj głowicy (do czyszczenia większych powierzchni należy wybierać modele o dużej głowicy).

Wśród przykładowych, godnych polecenia urządzeń warto wymienić mopy parowe marki Ariete, w tym np. model 4163 STEAM MOP o mocy 1500W. 4163 STEAM MOP wyposażony został m.in. w aktywny filtr węglowy zmiękczający wodę (który gwarantuje długą żywotność produktu), wyjmowany zbiornik, ruchomą głowicę (zakres 180º), regulację ilości wytwarzanej pary czy też specjalną końcówkę służącą do czyszczenia podłóg i dywanów. Warto dodać, że urządzenie posiada atest dezynfekcji 99,9% zarazków i bakterii.

No votes yet.
Please wait...