Moskitiery na okna i drzwi – skuteczne rozwiązanie

Każdy ma sposoby na zabezpieczenie się przed owadami. Jedni stawiają na chemiczne środki odstraszające, inni na naturalne metody czyli zioła i olejki eteryczne. O ile takie metody są faktycznie jedynym wyjściem podczas przebywania na zewnątrz, w domu możemy się jednak zabezpieczać o wiele skuteczniej (i bezpieczniej!). Gęsto pleciona siatka wykonana przez renomowanego producenta moskitier nie przepuści żadnego intruza – jest to po prostu fizycznie niemożliwe. Środki opierające swoje działanie na zapachach nie są całkiem pewne i czasem mimo wysokiej ceny bywają niewydajne.

Łatwo i wygodnie

Producenci oferują całe spektrum rozwiązań dla różnych rodzajów drzwi i okien. W sprzedaży znaleźć można moskitiery w wielu formach – od zwyczajnych siatek, przez wykonywane na wymiar moskitiery ramkowe, do montowanych na stałe instalacji otwieranych lub przesuwnych. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy oraz określone właściwości, które z pewnością spełnią najróżniejsze wymagania. Kupując moskitierę można zdecydować, czy chce się ją mieć na stałe, czy jedynie w sezonie. Można dobrać także odpowiedni sposób montażu – z ingerencją w ramę okna lub w sposób zupełnie dla niej neutralny.

Sam proces założenia moskitiery nie jest skomplikowany. Te siatkowe i ramkowe montuje się bez żadnej pomocy specjalistów. Jeśli zaś chodzi o bardziej zaawansowane instalacje, producenci najczęściej oferują pomoc fachowców. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i specjalistycznym narzędziom są oni w stanie sprawnie i bezproblemowo zamontować instalację na życzenie klienta. Żadna moskitiera, bez względu na typ i rodzaj nie jest żmudnym i wymagającym przedsięwzięciem, a ponadto wcale nie musi zaburzać estetyki okien.

Komfort i bezpieczeństwo

Zgodnie z nazwą, moskitiery głównie kojarzą się jako zapora przeciwko komarom. Niewątpliwie, wygoda pozostawienia w nocy otwartego okna przy zapalonym świetle, bez obaw o brzęczących intruzów, jest nie do ocenienia.

Komary nie są jednak jedynymi insektami, przed którymi ochroni nas zabezpieczenie na okna i drzwi. Cały szereg innych owadów niesie różnego rodzaju zagrożenia. Muchy przenoszą groźne choroby i bakterie, a ich brzęczenie jest również niezwykle irytujące. Pszczoły, osy i inne owady żądlące stanowią realne zagrożenie zdrowia i życia nie tylko dla osób uczulonych na ich jad – jeśli przypadkowo wypijesz sok, w którym pływa jeszcze żywa osa, a ta użądli cię w przełyk – możesz się udusić. Warto przed nimi chronić w szczególności nasze dzieci i zwierzątka domowe. To samo tyczy się pająków – te również często dostają się do mieszkań właśnie przez okna i drzwi, a nawet wśród pajęczaków żyjących w Polsce są gatunki, których ugryzienie jest dotkliwie bolesne.

Dobra inwestycja

W momencie podjęcia decyzji o zamontowaniu bardziej profesjonalnej moskitiery, trzeba liczyć się z odpowiednio większym wydatkiem. Niektórym może wydawać się dość spory, ale warto przekalkulować zyski, jakie się dzięki niemu osiągnie. Po założeniu siatki można przestać kupować chemiczne środki i wkłady do nich, które przecież ciągle trzeba było wymieniać na świeże.

Od potencjalnych wydatków można także odliczyć koszty leków i maści stosowanych na łagodzenie ukąszeń i użądleń. Co więcej, moskitiery wykonywane są teraz z niezwykle trwałych materiałów, więc odpowiednio używane i konserwowane będą dobrze służyć przez lata. Jeśli ma się w domu balkon lub taras, zamontowanie drzwi moskitierowych będzie z pewnością świetnym pomysłem. W kwestii okien warto rozważyć dostępne rozwiązania i wybrać najodpowiedniejszą opcję i model.

Czy moskitiera ma jakieś minusy? Niektórzy mogą im zarzucić, że oszpecają okna i że odcinają dostęp na zewnątrz. Współcześnie jednak używane materiały są ledwo widoczne, a dobrze dobrany model absolutnie nie pozbawi możliwości „pełnego” otwarcia okna, jeśli jest to potrzebne. W takiej sytuacji można być pewnym jednego – każdy, kto zamontuje moskitiery, będzie z nich zadowolony.

No votes yet.
Please wait...